Do Talianska sa možno dostalo 50 bojovníkov islamského štátu, tvrdí Interpol

Medzinárodná policajná organizácia Interpol v novembri minulého roka poskytla talianskemu ministerstvu vnútra zoznam 50 ľudí, ktorí sú údajne napojení na takzvaný Islamský štát (IS) a ktorí v predchádzajúcich mesiacoch dorazili k talianskym brehom. Napísal to v stredu web denníka The Guardian, ktorý k zoznamu získal prístup. Uvedení ľudia sa zrejme môžu snažiť dostať ďalej do Európy. Talianska polícia však informáciu spochybnila vyjadrením, že o príchode bojovníkov IS na lodiach s migrantmi nie sú žiadne dôkazy.

The Guardian uviedol, že talianska vláda dokument Interpolu následne rozoslala protiteroristickým orgánom po celej Európe. Všetky uvedené osoby údajne boli tuniskej národnosti a Interpol sa domnieval, že sa z Talianska môžu pokúsiť o presun do iných európskych krajín.

Jeden z podozrivých Tunisanov „už možno prekročil taliansko-francúzsku hranicu na ceste do Gardu, departementu na juhovýchode Francúzska“, uviedla medzinárodná policajná organizácia.

Taliansko však odmieta, že na jej pôdu na lodiach s migrantmi dorazilo 50 bojovníkov IS, ako tvrdí Interpol.

„Informácie o príchode 50 zahraničných bojovníkov, ktorí patria k ISIS a sú pripravení páchať atentáty, nemá v ničom oporu,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

To vraj po spolupráci s Tuniskom identifikovalo „nepatrný počet osôb“ vytipovaných tuniskú stranou, a tie následne vyhostilo. Ministerstvo použilo skratku ISIS, ktorú sa samozvaný Islamský štát takisto označoval.

V dokumente Interpolu sa však podľa britského denníka píše, že „na základe informácií získaných v rámci medzinárodnej spolupráce sú Tunisania napojení na ISIS / Daisy“ (tiež skratky pre IS – pozn. Redakcie). K európskym brehom vraj dorazili na neoznačených lodiach.

Podľa európskeho protiteroristického pracovníka citovaného listom The Guardian sa tak malo stať medzi vlaňajším júlom a októbrom. Uvedení ľudia vraj priplávali na Sicílii na rybárskych člnoch či iných malých plavidlách, ktorá potom zostali na plážach.

Jedným z najvyhľadávanejších miest pre vylodenie tuniských migrantov smerujúcich do Európy sa v poslednej dobe stala pláž Torre Salsa u sicílskeho Agrigenta, píše The Guardian. Miestne úrady týmto príchodom hovoria „vylodenie duchov“ a odhadujú, že takto na uvedené pláže od minulého leta dorazilo cez 3000 Tunisanov.

Nad 5500 občanov Tuniska potom podľa odhadov OSN v minulosti odcestovalo na územia ovládané IS v Sýrii a v Iraku, aby za teroristickú organizáciu bojovalo. To je viac, než z akejkoľvek inej krajiny. Vlády v Európe sa teraz po páde kalifátu IS obávajú, že bývalí bojovníci sa budú pokúšať o páchanie útokov inde.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies