Talianska vláda mení dynamiku tém Európskej únie. Macronovi odkázala, že je pokrytec
V odmietnutí prijať utečenecké lode Talianskom sa vidí nádej na urýchlenú reformu problematiky riešenia migrácie. Informuje Die Welt.

V Európe sa skepticky hľadí na novú taliansku vlády, ale jej tvrdý kurz v Stredozemnom mori povzbudzuje zrýchlenie reformy utečencov, uviedol nemecký denník.

Donald Trump, až do nedávnej doby, pravdepodobne nepočul meno Giuseppe Conte – právnika a profesora práva, ktorý sa nikdy nazaujímal o politické funkcie, a teraz sa stal novým premiérom Talianska. Avšak potom, čo sa prvým potrasením rúk bol americký prezident ním ohromený a napísal o Contem na svojom Twitteri, že to bol “naozaj dobrý chlap” – snáď v neposlednom rade preto, že Talian bol jediný, kto sa sympatiami reagovali na zámer Trumpa vrátiť Rusko do G7.

Ak budeme vykonávať prieskum medzi hlavami vlád Európskej únie v Bruseli, potom vyhodnotenie nebude tak “euforické”, napísala . Krátko po začiatku práce nová talianska vláda vytvorila efekt tornáda, ktorý sa rozliehalo takmer vo všetkých politických oblastiach v Európe. Taliansko vystupuje za to, aby sa Rusko ocitlo medzi vplyvnými priemyselnými štátmi a je proti novým sankciám proti Moskve kvôli Krymu. Uzavretie prístavov pre lode s migrantmi, blokáda dohody o voľnom obchode EÚ a Kanady, neochota zachrániť, aj napriek rekordnú úroveň dlhu, nestabilné pozíciu eura – v iných hlavných mestách a v Bruseli vyvoláva veľký strach, že Rím vážne poškodí európske základy, ktoré pracne budovali v priebehu mnohých rokov, a ktoré sú už aj tak otrasené.

Taliansko udrelo na reťazec stredomorských štátov, rozišla sa Maltou ohľadom utečencov čo vyvolala ostrú odozvu novej socialistickej vlády v Madride. Začínajúce priateľstvo s Trumpom môže tiež viesť k riziku – napríklad kvôli obchodu, pretože ak chce EÚ niečo robiť, aby zvrátila ochranársku politiku Američanov, potom to môže byť vykonané iba v jednom bloku, zdôraznili nemecké noviny. Niektorí sa obávajú, že Trump môže ľsťou pretiahnuť Conteho na svoju stranu a vrazit klin medzi krajiny EÚ.

Napriek tomu všetkému  v posledných dňoch neznie len kritika talianskej populistickej vlády, tvrdí Die Welt. V rigidnom kurze Ríma k problematike migrácie teraz vidíme príležitosť pre novú dynamiku v debate o budúcnosti Európy. Odmietnutie Talianska vpustiť záchrannú loď s utečencami môže byť katalyzátorom pre vyriešenie problému utečencov a už zaberá jednu z centrálnych pozícií v programe budúceho summitu EÚ v Bruseli na konci júna. Rím je teraz bez akýchkoľvek rozpakov v rozpore s ďalšími partnermi v EÚ – každý má svoj vlastný dôvod, uviedli nemecké noviny.

Príkladom je škandál, ktorý vypukol, keď francúzsky prezident Emmanuel Macrona označil blokádu v prístave “cynickou a nezodpovednou”. Následne bol nútený sa spamätať, pretože bol zahanbený talianskym ministrom vnútra. Matteo Salvini pripomenul Macronovi, že Francúzsko sľúbila, že prijme viac ako 9 000 migrantov z Talianska, ale zatiaľ ich prijalo iba 640. Kritiku zo strany Macrona nazval “čistým pokrytectvom”, lebo Francúzsko odmietla na svojich hraniciach viac utečencov, než ktorákoľvek iná veľká krajina EÚ.

Niektorí pozorovatelia očakávajú, že na budúcom summite v Bruseli vystúpi Európska únia proti hlave vlády Maďarska Viktorovi Orbánovi, pretože tvrdošijne odmieta akceptovať migrantov.

Naopak s podporou Talianska sa môžu lídri EÚ pokúsiť schváliť hlbšiu integrácii do eurozóny krajine, ktorá je medzi zakladateľmi Únie. Na mladú taliansku vládu sa kvôli jej neskúsenosti a euroskepticizmu hľadelo nedôverčivo, teraz sa však dostáva do pozície, že by si mohla na európskej scéne zaknihovať prvý úspech, uviedol Die Welt.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies