Taliansko mieri k úradníckej vláde, prezident Mattarello poveril zostavením Cottarelliho
Novú taliansku vládu zostaví ekonóm Carlo Cottarelli. Úlohou ho dnes poveril prezident Sergio Mattarello. Prípadná Cottarelliho úradnícka vláda ale podľa komentárov talianskych médií nezíska dôveru parlamentu a krajinu len dovedie k predčasným voľbám.

Talianske médiá sa zhodujú na tom, že vymenovanie uznávaného 64letého ekonóma Cottarelliho, ktorý v minulosti pracoval na vedúcich postoch v talianskej centrálnej banke a je tiež bývalým činiteľom Medzinárodného menového fondu (MMF), upokojí finančné trhy.

Cottarelli bol jedným z najhlasnejších kritikov koaličnej zmluvy Ligy a Hnutia piatich hviezd (M5S), ktorá preferovala odklon od úsporných opatrení EÚ, pripomínajú talianske médiá. V posledných rokoch sa tiež staval proti vystúpeniu Talianska z Európskej menovej únie.

Jeho kabinet je však podľa agentúry Reuters vopred odsúdený ku krátkemu životu. Väčšina talianskych poslancov totiž vopred upozornila, že úradnícku vládu v žiadnom prípade nepodporí.

Ak Cottarelli pre svoju vládu skutočne nezíska dôveru, povedie krajinu k predčasným voľbám, ktoré by sa mohli uskutočniť v septembri alebo októbri.

V parlamentných voľbách, ktoré sa konali v nedeľu 4. marca, zvíťazila so ziskom 37 percent hlasov stredopravá koalícia Centro destra, ktorej hlavnými predstaviteľmi boli strany Forza, Taliansko (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigračná a euroskeptická Liga (LN).

Najsilnejšou jednotlivou stranou sa ale stalo populistické Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré získalo 32,2 percenta hlasov.

O zostavenie vlády sa následne pokúšali Liga a Hnutie piatich hviezd (M5S). Designovaný premiér Giuseppe Conte ale snahu o zostavenie kabinetu v nedeľu vzdal, pretože prezident odmietol schváliť na poste ministra financií euroskeptika Paola Savona.

Mattarellovo nedeľné rozhodnutie ostro kritizovali niektorí talianski politici. Napríklad predseda Ligy Matteo Salvini uviedol, že prezident zastupuje záujmy iných štátov, nie Taliansko. Líder M5S Luigi di Maio dokonca vyhlásil, že zvažuje podanie ústavnej žaloby.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies