Taliansko sa chystá potopiť obchodnú dohodu CETA medzi EÚ a Kanadou
Talianska vláda parlamentu odporučí, aby neratifikoval dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a Kanadou.

Uviedol to taliansky minister poľnohospodárstva Gian Marco Centinaio (Liga Severu). Rím by tak mohol potopiť celú dohodu a uštedriť úder spoločnému úsiliu Bruselu a Ottawy podporiť voľný obchod tvárou v tvár americkému protekcionizmu, uviedol denník Financial Times.

“Pochybnosti o tejto dohode s nami zdieľa mnoho európskych kolegov. Nejde o postoj výhradne nacionalistov z Ligy, “uviedol minister poľnohospodárstva.

Koaličná vláda Ligy Severu a Hnutie piatich hviezd, ktorá bola vymenovaná v júni, je kritická voči dohodám o voľnom obchode, ktoré v posledných rokoch vyjednávala Európska komisia.

V programovom vyhlásení vlády tvrdia, že im vadí tie aspekty dohôd, ktoré prehnane oslabujú občianske práva a “poškodzujú férovú a udržateľnú konkurenciu na vnútornom trhu EÚ”.

Podľa Financial Times je pravdepodobné, že sa Centanaio snaží obhajovať pozíciu talianskej poľnohospodárskej lobby Coldiretti. Tá je proti CETA predovšetkým, pretože sa snažia viac ochrániť zemepisné označenia, napríklad parmského syra.

Ak taliansky parlament hlasovaním odmietne dohodu CETA, bude to automatický znamenať smrteľný úder pre celý ratifikačný proces v Európe.  Zatiaľ dohodu ratifikovalo 12 krajín EÚ.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies