Taliansky prezident odmietol vymenovať euroskeptika ministrom financií, vláda nebude
Designovaný taliansky premiér Giuseppe Conte sa v nedeľu večer vzdal vymenovanie do funkcie. U prezidenta Sergia Mattarello neuspel s návrhom na zostavenie vlády podporovanej protiimigračnou Ligou a protestným Hnutím piatich hviezd (M5S). Mattarello odmietol vymenovať ministrom financií euroskeptického ekonóma Paola Savona, za čo obe koaličné strany prezidenta ostro kritizovali, píše portál Politico.

Podľa agentúry AP tak v Taliansku zlyhal pokus o zostavenie prvej populistickej vlády. Krajina tak podľa všetkého smeruje k predčasným voľbám.

Mattarello svoj krok zdôvodnil Savonovým odmietavým postojom k spoločnej európskej mene, ktorý by podľa prezidenta vyvolal poplach na finančných trhoch. Zdôraznil pritom, že nemieni pripustiť vo vláde niekoho, kto podporuje odchod Talianska z eurozóny.

Hnutie piatich hviezd ale toto tvrdenie vyvracia: že by Savona chcel dostať Taliansku z eurozóny, označilo za falošné a poplašné mediálne špekulácie.

Savona (81 rokov) je skúsený ekonóm – v minulosti riadil ministerstvo priemyslu a obchodu, pracoval v talianskej centrálnej banke, skúsenosti má aj zo súkromných bánk. Kriticky sa ale stavia k členstvu Talianska v eurozóne, vstup do nej považuje za “historickú chybu” a spoločnú menu euro opisuje ako “nemecké nebezpečenstvo”.

Vodca Ligy Matteo Salvini povedal, že by bolo lepšie zorganizovať nové voľby. Tie by sa podľa talianskych médií mohli konať už v októbri. “Nenecháme sa nikým vydierať,” vyhlásil Salvini s tým, že by koaličná vláda nemohla fungovať s určovanými obmedzeniami. “Ak máme demokraciu, potom to jediné, čo zostalo, je vrátiť slovo talianskemu ľudu,” dodal.

Vodca M5S Luigi Di Maio označil prezidentovo rozhodnutie za nepochopiteľné. “V tom prípade sú voľby k ničomu,” vyhlásil s tým, že o politike v Taliansku rozhodujú stále tí istí ľudia. Tým mal na mysli starú garnitúru, proti ktorej sa práve M5S dlhodobo vymedzuje. Podľa neho môže byť vo vláde trestne stíhaný politík ako šéf diplomacie Angelino Alfano, ale už nie niekto, kto kritizoval Európu. Predstavitelia M5S už predtým dali najavo presvedčenie, že úsilie o vznik koaličného kabinetu vzalo za svoje. “V tom prípade budú nové voľby,” uviedla s odkazom na svoje zdroje agentúra ANSA.

Conte včera večer prezidentovi predstavil zoznam členov budúcej vlády. Prezident svoj nesúhlas s vymenovaním Savona pritom Contemu oznámil už na neformálnej piatkovej schôdzke. Liga, ktorá je označovaná za krajne pravicovú stranu, vzápätí varovala, že od snahy presadiť Savona do čela rezortu financií neustúpi.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies