Taliansky prezident Sergio Mattarello dnes poveril Roberta Fica, aby preskúmal možnosť zostavenia väčšinovej vlády
PODPORIŤ

Taliansky prezident Sergio Mattarello dnes poveril predsedu dolnej komory parlamentu Roberta Fica, aby preskúmal možnosť zostavenia väčšinovej vlády protestného Hnutie piatich hviezd (M5S) a Demokratickej strany (PD). Šéf snemovne dostal čas na predloženie výsledkov sondovacích rozhovorov do štvrtka, napísala agentúra ANSA.

Viac ako mesiac a pol po parlamentných voľbách je to druhý impulz na vytvorenie vlády zo strany hlavy štátu.

“Ihneď sa pustím do práce,” povedal po podvečernej schôdzke s Mattarello Fico, ktorý je členom M5S. Koalícia tejto najsilnejšej strany z marcových volieb by mala s PD v 630 člennej poslaneckej snemovni 333 kresiel. Demokratická strana po volebnom neúspechu uviedla, že chce zostať v opozícii, avšak jedno krídlo strany je prístupné dialógu s M5S. Fico vyhlásil, že bude najdôležitejšie “začať od tém, ktoré sú v záujme štátu”.

Predseda PD Matteo Orfini hneď reagoval, že pre politickú dohodu medzi jeho stranou a M5S “nie sú podmienky”. “Samozrejme Fica úctivo a pozorne vypočujeme, z úcty k nemu a k funkcii, ktorú zastáva. Môj názor ale zostáva taký, aký bol v minulých dňoch: boli sme, sme a zostaneme alternatívou k’pěti hvězdám’, čo sa týka politickej kultúry, programu aj predstavy o demokracii, “povedal.

Minulú stredu poveril prezident Mattarello predsedníčku senátu Elisabetta Casellatiovou (FI) sprostredkovaním rozhovorov medzi M5S a stredopravou koalíciou vedenou stranami Lega a Forza Italia (FI), ktorá vo voľbách 4. marca zvíťazila. Rokovania ale skončila bezvýsledne.

M5S sa nechalo počuť, že je ochotné pracovať  len s Legou, nie však s FI bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Líder Ligy Matteo Salvini preto vyzval Berlusconiho a šéfa M5S, aby sa “prestali hádať”. Má za to, že “keby všetci zliezli zo svojich piedestálov a hovorili o veciach, nie o menách”, mala by Taliansko “za niekoľko dní vládu, ktorá by vydržala päť rokov”.

M5S aj stredopravý blok zostali v parlamentných voľbách ďaleko za výsledkom zaručujúcim v snemovni väčšinu a za súčasného vývoja Mattarellovi rýchlo ubúdajú možnosti, napísala agentúra Reuters.

Ak všetky koaličné rozhovory zlyhajú, mohol by sa prezident pokúsiť o zostavenie úradníckej vlády s obmedzenými právomocami, ktorá by zabezpečila reformu volebného zákona a pripravila krajinu na predčasné voľby na jar budúceho roka. Poslednou možnosťou hlavy štátu je vyhlásiť predčasné voľby na jeseň.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies