Talianskym premiérom bude zrejme vysokoškolský profesor Giuseppe Conte
Talianskym premiérom zrejme bude 54-ročný Giuseppe Conte, relatívne neznámy profesor správneho práva bez skúseností s politikou, informujú talianske médiá.

Šéfovia protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) a protiimigračnej, euroskeptickej Ligy sa dnes podvečer stretnú s prezidentom Sergiom Mattarellom, ktorý musí schváliť ich spoločného kandidáta na premiéra a tým vlastne aj kontroverznú koaličnú zmluvu, ktorá vyvolala obavy európskych partnerov a inštitúcií.

O 31-ročnom šéfovi M5S Luigi di Maio médiá píšu ako o budúcom ministrovi práce a sociálneho zabezpečenia, 45-ročný predseda Ligy Matteo Salvini zrejme povedie vnútro. Podľa denníka La Repubblica navrhlo M5S Conteho.

Znepokojenie európskych partnerov a inštitúcií vyvolal po zverejnení koaličného programu najmä odklon od úsporných opatrení EÚ. Priečia sa im podľa agentúry Reuters kľúčové body programov oboch strán: Liga chce zaviesť priamu daň, M5S si želá presadiť nepodmienený základný príjem 780 eur. Podľa odhadov by talianska štátna pokladnica po zavedení týchto dvoch zmien a zrušení dôchodkovej reformy prišla o 112 miliárd eur .

Komentátor denníka Financial Times Wolfgang Münchau zase upozorňuje na zriadenie paralelného vládneho orgánu, ktorého úlohou by bolo rozhodovať spory medzi koaličnými stranami. Talianska ústava na nič také nepamätá, a tak by úloha výboru bola neformálna. Podľa denníka Huffington Post Italia by jeho zriadenia bezpochyby viedli ku konfliktom medzi jednotlivými štátnymi inštitúciami, a možno dokonca aj k ústavnej kríze. Münchau v tejto súvislosti pripomína podkopávanie talianskej ústavy fašistami v 30. rokoch minulého storočia.

Koaličná zmluva volá tiež po deportáciách migrantov bez dokumentov, ktorých je v Taliansku zhruba pol milióna. Protiimigračná Liga do spoločného programu zrejme presadila aj vybudovanie viac väzení a zvýšenie počtu väzenskej stráže či policajtov.

Tlačové agentúry a médiá ďalej pripomínajú, že Liga a M5S sú proti sankciám uvaleným na Rusko, ktoré považujú jednak za obchodného partnera a tiež za strategického spojenca pri riešení kríz v Líbyi, Sýrii a Jemene.

Obavy z koaličnej zmluvy M5S a Ligy, najmä z navrhovanej finančnej a sociálnej politiky, vyjadrilo okrem iného niekoľko vysokých predstaviteľov Európskej komisie či francúzsky minister financií Bruno Le Maire; ich skepsu potvrdili aj ratingové agentúry Fitch Ratings aj DBRS. Ewald Nowotny, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, dnes uviedol, že dúfa, že kroky novej talianskej vlády budú múdrejšie ako to, čo sa dočítal v novinách.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies