Táto vláda poškodzuje národné záujmy Slovenska v zahraničí, tvrdí Remišová z OĽaNO v súvislosti s rozpočtom EÚ
Súčasný návrh Európskej komisie týkajúci sa viacročného finančného rámca na roky 2021-2027 odráža politickú situáciu  vo viacerých členských štátoch vrátane Slovenska. Radikálnou zmenou je naviazanie čerpania peňazí z rozpočtu EÚ na vládu zákona v členských krajinách. Európska komisia odôvodňuje tento krok potrebou ochrany finančných záujmov EÚ. Žiaľ, k tomuto opatreniu, ktoré nevnímam pozitívne, prispelo aj Slovensko obrovskými eurofondovými škandálmi v oblasti školstva alebo pôdohospodárstva. “, tvrdí Veronika Remišová v súvislosti s návrhom rozpočtu EÚ, ktorý bol zverejnený včera.

Podľa nej, “Priorita pre Slovensko, ktorou sú najmä výdavky na infraštruktúru v rámci Kohézneho fondu, ako sú diaľnice alebo obnova železníc, sa drasticky  znižujú.  Zatiaľ je rozpočet len v štádiu návrhu, no bude zlyhaním našej vlády, ak v dôsledku jej neschopnosti a korupčných škandálov spojených s eurofondami dostane Slovensko na obnovu našich regiónov menej peňazí ako v súčasnom programovom období.  Rokovania o rozpočte medzi členskými krajinami budú trvať minimálne rok. Budeme ich pozorne sledovať, keďže táto vláda neustálych škandálov poškodzuje národné záujmy a dobré meno Slovenska v zahraničí.

Ako vo svojom vyhlásení pokračuje “v návrhu Komisie vítame postupné odstraňovanie rabatov, ktoré komplikovali rozpočet a snahu o vykrytie výpadku financií po odchode Veľkej Británie. Zvyšovanie rozpočtu na výdavky Európskej diplomatickej služby o približne 30% však nie je rozumné, keďže efektívnosť nových misií EÚ je otázna  a mala by byť podrobená analýze. To sa týka aj pomerne významného navyšovania výdavkov na administratívu EÚ, kde by sa Európska komisia mala snažiť zracionalizovať počet oblastí a politík, ktorým sa venuje, nie rozširovať byrokraciu vytváraním nových agentúr.

Z hľadiska podpory inovácií EÚ je dobrou správou aj významné zvýšenie investícií do vedy a výskumu. Zároveň už dlhodobo vládu upozorňujeme, že Slovensko míňa eurofondy určené na vedu a inovácie mimoriadne neefektívne, ako to bolo aj v pri poslednom eurofondovom škandále. Peniaze na výskum  z programov manažovaných centrálne z Bruselu ako napríklad program Horizont, nie sme schopní čerpať kvôli nepripravenosti na takej úrovni ako ostatné členské štáty. Je teda pravdepodobné, že zo zvýšenia celkového balíka na vedu a výskum Slovensko profitovať nebude, keďže vládna koalícia a predchádzajúca vláda Roberta Fica neboli schopné vybudovať priaznivé podmienky pre vedu a inovácie.”

Remišovej vyjadrenie tvrdo kritizuje aj zavádzanie “eurohodnôt” do kohéznej politiky, pre ňu samotnú je takýto princíp neprijateľný.

“Čo sa týka samotnej kohéznej politiky, je neprijateľné, aby Európska komisia podmieňovala objem prostriedkov rôznymi pochybnými kritériami. Slovenská vláda by v rokovaniach mala presadzovať, aby jediným  objektívnym kritériom ostalo HDP na obyvateľa, prípadne nezamestnanosť a nevstupovali do toho ďalšie kritériá, ako napríklad klimatické zmeny alebo prijímanie a integrácia migrantov. Kohézna politika bola určená ako nástroj na znižovanie regionálnych rozdielov a nie ako nástroj odmeňovania alebo trestania jednotlivých krajín.“, uzatvára Remišová.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies