Taxikári chystajú ďalšie protesty proti aplikáciám
Aj napriek neustále prebiehajúcim rokovaniam expertných skupín budú pražskí taxikári v pondelok znova protestovať. V 13 hodín sa stretnú na Strahove, sami však priznávajú, že účasť nemusí byť kvôli hroziacemu mrazu dostačujúca. Protesty majú vodičom pomôcť v ďalších rokovaniach, ktoré sa majú v nasledujúcich dňoch presunúť na pôdu Poslaneckej snemovne, kde budú zástupcovia firiem znova komunikovať svoje požiadavky.

Spory mala pritom upokojiť zmena zákona, ktorú minister dopravy Ťok nakoniec nenavrhol. Preferuje totiž komplexnejšie riešenie problému. Aké majú jednotlivé strany sporu priority?, pýta sa Michal Tomeš na E15

Protestujúci taxikári

Skupina združujúca sa okolo niekoľkých taxikárských skupín má stále rovnaké požiadavky. Hovorca Asociácie koncesionárov taxi Karolína Venclová zopakovala, že je súčasný legislatívny stav dostatočný, problém vidí hlavne v nedodržiavaní zákona spoločností Uber. Zákon potom podľa Venclovej nikto po vodičoch alternatívnej taxislužby nevymáha. Pomohol by tomu údajne návrh novely zákona, ktorý však ministerstvo zamietlo.V rámci čiastkových požiadaviek taxikári zmeny nepodporujú. Vozidlá taxi by podľa nich mali byť dostatočne označené svietidlom, umiestnenie samolepky na vozidlo považujú za nedostatočné. Alternatívou by podľa nich mohlo byť zvláštne evidenčné číslo.

Odmietajú tiež nahradenie taxametra aplikácií, ktorá podľa nich nemôže byť certifikovaný tak ako taxametre. Odmietajú tiež zmenu v skúšobnom systéme. “Nejedná sa len o miestopis, súčasťou sú aj čiastkové skúšky, napríklad z obsluhy taxametra,” hovorí Venclová.

Liftago

Česká aplikácia združuje bežných taxikárov s licenciou, protestných jázd sa však jej vodiči nijako nezúčastnili. Jej riaditeľ Ondřej Krátky poukazuje na to, že aplikácia nesie zodpovednosť za prevádzkovanie služby, prípadné postihy teda nepadajú len na vodiča.

Liftago v súčasnosti možnosť digitálneho riešenia taxametra nezavrhuje, poukazuje však nutnú prípravu štátu pre túto zmenu. Zároveň je podľa Krátkeho nutné, aby nešlo o prílišný ústupok aplikáciám, prípadne aby boli ošetrené možné úniky na daniach.

Označenie vozidla je podľa Liftago dôležité predovšetkým z hľadiska kontroly, poukazuje ale na modernejšie riešenie – napríklad kolok alebo osobitná značka. Prílišnú modernizáciu údajne nepotrebujú ani skúšky, prípadne by sa malo jednať len o čiastkové zmeny. Krátky zdôrazňuje potrebu skúšky z češtiny, ktorá je podľa neho dôležitá pre dorozumenie so zákazníkom a pochopenie zákonov.

Uber

Americká aplikácia je hlavným cieľom protestov, predovšetkým preto, že sa nepovažuje za taxislužbu, ale bežnú prepravnú spoločnosť, pre ktorú platia odlišné legislatívne podmienky.

Podľa slov hovorkyne uber Miroslavy Jozovej sa spoločnosť snaží nájsť spoločné riešenie prípravy novely, je tak otvorená prípadným debatám. Poukazuje ale predovšetkým na možnosť využitia aplikácie miesto taxametra, zároveň firma poukazuje na prekážky, ktoré bránia vstupu do odvetvia.

Tou sú predovšetkým licencie vodiča taxi. V čase GPS navigácie a máp v mobilných telefónoch tak Uber poukazuje hlavne na problém skúšky z miestopisu, ktorú nepovažuje za nutnú

Taxify

Estónska aplikácia v Prahe bojovala so súdnym zákazom, v súčasnosti ale v Prahe funguje, a to na podobnej báze ako Uber. Podľa Taxify by mali podobné služby slúžiť predovšetkým zákazníkom, odmieta tak zbytočnú reguláciu a presadzovanie legislatívnych záujmov pomocou nátlaku.

Z ideálneho hľadiska by podľa Taxify vodiči jazdiaci pre aplikáciu nemuseli používať baterku ani iné označenie, napríklad nálepkou. To by aplikácia riešila systémom, kedy by takí vodiči nemohli naberať pasažierov “z ulice,” ale odvoz by bolo možné objednať si len skrze aplikáciu. Ani taxikári by ideálne nemali používať zvláštny pruh pre hromadnú dopravu, Taxify takisto nepovažuje za nutnú skúšku z miestopisu. Poukazuje na to, že aplikácia dokáže ideálne trasu s ohľadom na dopravu nájsť sama. Cena by sa potom mala stanovovať cez aplikáciu, dodáva Michal Tomeš na E15.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies