Temný princ z Blackwater chce sprivatizovať vojnu v Afganistane
Časopis Forbes ho nazval “temným princom” a “obchodníkom so smrťou”. Štyridsaťročný bohatý biznismen, zakladateľ kontroverznej súkromnej ​​bezpečnostné firmy Blackwater a bývalý člen amerických elitných kománd Navy SEAL, sa znovu hlasno hlási o slovo.

Krátko pred vystúpením Donalda Trumpa v bruselskom sídle NATO sa znovu nechal počuť, že preberané navýšenie zahraničných jednotiek v Afganistane je najhoršia vec, ktorú môžu spojenci USA urobiť.

Princeovým úmyslom je vojnu v Afganistane privatizovať. Presnejšie povedané jeho slovami: “Racionalizovať a reštrukturalizovať”.

Terajšiu stratégiu označil za “zlyhanie”. Krajiny NATO by podľa neho nemali posielať ďalších vojakov, ale viac peňazí.

“To, čo navrhujem ja, bude stáť len zlomok. Tiež to zachráni životy vojakom: Američanov, Britov, Afgancov aj ich spojencov,” povedal pred Trumpovou návštevou v Spojenom kráľovstve pre The Independent.

 

Prince zároveň minulý týždeň vypustil video, kde svoj plán obhajuje. Pentagon robí, čo robí, a chce aj naďalej robiť to isté, čo robil posledných 17 rokov,” hovorí vo videu. Namiesto toho by podľa neho mali Afganistan prevziať CIA a 6000 žoldnierov.

Princeov návrh sa opiera o skupiny ozbrojených súkromných kontraktorov, tvorených najmä bývalými členmi špeciálnych jednotiek, ktorí Afganistan zažili na vlastnú päsť. Za žoldnierov ich odmieta označovať.

Títo “súkromní vojaci” by dohliadali na afganské jednotky, pomáhali ich vycvičiť a bojovali by po ich boku. A mohli by sa oprieť o vzdušnú podporu podobného zloženia.

“Podľa tohto plánu by lietadlá pilotovali kontraktori, ale zameriavali by Afganci. Takže finálna zodpovednosť za akciu by bola na nich,” vysvetľuje Prince, ktorý Trumpovi na volebnú kampaň poslal 250 tisíc dolárov.

Využívanie súkromných bezpečnostných agentúr môže byť teoreticky stráviteľnejšie pre politikov, pretože znižuje medializované straty na životoch z radov vlastných vojakov. Mnoho vplyvných mien v Pentagone ale Princeov návrh odmieta. Zdôrazňujú logistické, tak aj legálne a etické problémy, ktoré stratégia vzbudzuje.

Zástancovia Princeovho plánu však tvrdia, že celá myšlienka bola očiernenie kvôli niekoľkým incidentom, ku ktorým v chaose vojnových zón dochádza. Pri jednom z týchto “incidentov” v roku 2007 žoldnieri z Blackwater zmasakrovali v Iraku 17 civilistov.

Prince svoj plán nenavrhuje prvýkrát. V minulosti jeho stratégiu podporil aj Trumpov vtedajší bezpečnostný poradca Steve Bannon, ale aj prezidentov zať Jared Kushner.

Zo stola ho ale zmietli ministri zahraničia a obrany, najmä potom vtedajší poradca pre národnú bezpečnosť, generálporučík Herbert McMaster.

“McMaster bol trojhviezdičkový generál, ktorý chcel štvrtú hviezdu a jednoducho by neakceptoval nič nekonvenčného,” odmietol kritiku Prince.” Počul som, že o mojich plánoch čítal prezident Trump v Oválnej pracovni a McMaster povedal, že ich preferuje viac ako jeho plány. Možno som s McMasterom nevykročil najlepšie,” doplnil.

Lenže Trumpov kabinet a poradný tím sa odvtedy značne obmenil. Mattis aj McMaster skončili. Nový minister zahraničia Mike Pompeo aj bezpečnostný poradca John Bolton by podľa Prince mohli byť k jeho návrhu ústretovejší.

“Hovoril som s ním. Zaujalo ho, čo som hovoril,” cituje Princeho server The Independent. “S Johnom Boltonom som zatiaľ nehovoril, ale keď sa pozriem na jeho minulosť, myslím si, že by nestál o konvenčnú stratégiu, ktorá nefunguje. Určite sa budem zaoberať touto záležitosťou v najbližších niekoľkých mesiacoch,” tvrdí.

Záujem o Princeov plán podľa niektorých zdrojov prejavil aj Trump, zatiaľ sa spolu ale podľa dostupných správ nezišli.

Princa ale s Trumpom nespája len Afganistan. Na kontroverzného biznismena si totiž tento rok na jar posvietil aj zvláštne vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý sa snaží rozpliesť pozadie ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb, ktoré v roku 2016 poslali do Bieleho domu práve Donalda Trumpa.

Prince nikdy oficiálne nepracoval pre Trumpovu kampaň, aj keď sa s Trumpom aj jeho neskorším bezpečnostným poradcom Michaelom Flynnom podľa televízie CNN zišiel. A nezabudol sem tam utrúsiť poznámku, akému sa v prezidentovom okolí teší vplyvu.

Flynn vlani vo februári rezignoval potom, čo sa objavili správy o jeho kontaktoch na ruského veľvyslanca Sergeja Kisljaka.

Do Muellerovho vyšetrovanie sa ale zamotal aj sám Prince, ktorý sa v januári 2017 na Seychelách tajne stretol s ruským bankárom napojeným na Vladimira Putina. O schôdzke v apríli toho istého roku informoval The Washington Post, ktorý Prince označil za “neformálneho vyslanca nadchádzajúcej administratívy”. Prince tvrdí, že išlo o súkromnú záležitosť.

Spomenutým Rusom bol Kirill Dmitrijev, generálny riaditeľ ruského štátneho fondu priamych investícií, ktorý kvôli Ukrajine podlieha americkým sankciám.

Server ABC News potom koncom tohto júna informoval, že Muellerov tím zaistil Princeovu poštu aj jeho telefóny.

Prince má navyše blízke vzťahy s Danom Rohrabacherom, podľa serveru Forbes Trumpovým “obľúbeným kongresmanom”. U republikána z Kalifornie už v 90. rokoch slúžil ako internista a dodnes sú spojencami.

Prince založil firmu Blackwater v roku 1997. Po útoku na Saddáma Husajna v roku 2003 sa firma stala jedným z najväčších kontraktorov pre amerických vojakov v Iraku. Po incidente z roku 2009 ale spoločnosť prišla o licenciu a neskôr boli traja jej zamestnanci dokonca odsúdení za vraždu či zabitie.

V roku 2010 Prince spoločnosť predal a odvtedy pomáhala zahraničným vládam, vrátane Spojených arabských emirátov, získavať ich súkromné ​​armády. Prince teraz šéfuje bezpečnostnej spoločnosti Frontier Services Group so sídlom v Hongkongu.

Súkromní kontraktori fungujú aj v Afganistane. V krajine v tejto chvíli pôsobí 15-tisíc amerických vojakov a okolo 26 až 30 tisíc súkromných kontraktorov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies