Téza, že Slovensko je mafiánsky štát je pravdivá. No zostať len pri tomto konštatovaní je to najhoršie čo sa nám môže stať

Ta téza bez poctivého zdokumentovania prerastania mafie so štátom sa stáva len marketingovou floskulou.
 
Jedna z principiálnych požiadaviek, ktoré sa nikdy nerealizovali v hnutí za Slušné Slovensko mala byť požiadavka vytvorenia parlamentnej vyšetrovacej komisie na objasnenie brutálnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj prípadov a káuz ktorým sa Ján Kuciak venoval. Obdobu takejto komisie nájdeme v talianskom parlamente, ktorá v sebe spája antikorupčné a antiteroristické snahy.
 
Dôležitosť tejto komisie je v jej spoločenskom dosahu. Mnoho káuz a prípadov trestnej činnosti, kde sa prepája štát na mafiu je totiž z pohľadu trestného poriadku premlčaných.
 
Avšak politický a spoločenský dosah parlamentnej vyšetrovacej komisie je práve v očiste spoločnosti – očiste morálnej a vysporiadaní sa s minulosťou.
 
Prerastanie štátu s mafiou sa totiž neviaže len k vláde Smeru, bolo by to veľmi jednoduché a populárne hodiť všetko na Smer. No nebola by to historická pravda.
 
Porážka mečiarizmu v roku 1998 vytvorila 4 ročné vákuum, kedy mafia aj s politickým krytím, ktoré načas stratila, hľadala nové spôsoby prežitia. Prepojenia ktoré sa vytvorili v rokoch 1994 – 1998 tak permutovali do novej podoby a nových spojenectiev v rokoch 1998 – 2002.
 
Navyše postupným úmrtím mafiánskych bossov prišiel nový sled spoločných kádrov mafie, bielych koní a štátnych úradníkov. Sled ktorý z nejasnej situácie a vákua v rokoch 1998 – 2002 vyťažil maximum a stvoril spojenectvá, ktoré mnohé prežili dodnes aj keď mnohí účastníci tohoto vývoja sú buď v zahraničí, vo väzbách výkonoch trestu alebo jednoducho už nie sú nažive, alebo sú dokonca dlhodobo nezvestní.
 
V treťom slede prerastenia štátu s mafiou, ktorý môžme vystopovať do rokov 2008-2016 sme tak svedkami mnohých „ctihodných občanov“, ktorí dokonca pôsobia v politike a ktorých minulosť je úzko spätá ekonomicky a mafiánsky s rokmi 1993 – 2002.
 
Zaujímavá je v tomto úloha SIS, jej príslušníci ešte v rokoch 2000 a 2001 ťažili zo spojenectiev s mafiou a v tomto historickom vákuu výrazne profitovali dohadovaním „ochrany a služieb“ pre podnikateľov.
 
Príkladov na túto tému je mnoho. Je čas, aby Slovensko našlo vnútornú odvahu sa s touto minulosťou vysporiadať.
 
Preto požiadavka na vytvorenie parlamentnej vyšetrovacej komisie je požiadavkou pozrieť sa historickej pravde o Slovensku do očí a prijať ju so všetkými dôsledkami.
 
Ak toho nebudeme schopní, premárnime poslednú šancu nielen na slušné Slovensko ale najmä spravodlivé. Pretože pocit krivdy a nespravodlivosti je ten ktorý tu 25 rokov trvá.Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies