Ta téza bez poctivého zdokumentovania prerastania mafie so štátom sa stáva len marketingovou floskulou.
Jedna z principiálnych požiadaviek, ktoré sa nikdy nerealizovali v hnutí za Slušné Slovensko mala byť požiadavka vytvorenia parlamentnej vyšetrovacej komisie na objasnenie brutálnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj prípadov a káuz ktorým sa Ján Kuciak venoval. Obdobu takejto komisie nájdeme v talianskom parlamente, ktorá v sebe spája antikorupčné a antiteroristické snahy.
Dôležitosť tejto komisie je v jej spoločenskom dosahu. Mnoho káuz a prípadov trestnej činnosti, kde sa prepája štát na mafiu je totiž z pohľadu trestného poriadku premlčaných.
Avšak politický a spoločenský dosah parlamentnej vyšetrovacej komisie je práve v očiste spoločnosti – očiste morálnej a vysporiadaní sa s minulosťou.
Prerastanie štátu s mafiou sa totiž neviaže len k vláde Smeru, bolo by to veľmi jednoduché a populárne hodiť všetko na Smer. No nebola by to historická pravda.
Porážka mečiarizmu v roku 1998 vytvorila 4 ročné vákuum, kedy mafia aj s politickým krytím, ktoré načas stratila, hľadala nové spôsoby prežitia. Prepojenia ktoré sa vytvorili v rokoch 1994 – 1998 tak permutovali do novej podoby a nových spojenectiev v rokoch 1998 – 2002.
Navyše postupným úmrtím mafiánskych bossov prišiel nový sled spoločných kádrov mafie, bielych koní a štátnych úradníkov. Sled ktorý z nejasnej situácie a vákua v rokoch 1998 – 2002 vyťažil maximum a stvoril spojenectvá, ktoré mnohé prežili dodnes aj keď mnohí účastníci tohoto vývoja sú buď v zahraničí, vo väzbách výkonoch trestu alebo jednoducho už nie sú nažive, alebo sú dokonca dlhodobo nezvestní.
V treťom slede prerastenia štátu s mafiou, ktorý môžme vystopovať do rokov 2008-2016 sme tak svedkami mnohých “ctihodných občanov”, ktorí dokonca pôsobia v politike a ktorých minulosť je úzko spätá ekonomicky a mafiánsky s rokmi 1993 – 2002.
Zaujímavá je v tomto úloha SIS, jej príslušníci ešte v rokoch 2000 a 2001 ťažili zo spojenectiev s mafiou a v tomto historickom vákuu výrazne profitovali dohadovaním “ochrany a služieb” pre podnikateľov.
Príkladov na túto tému je mnoho. Je čas, aby Slovensko našlo vnútornú odvahu sa s touto minulosťou vysporiadať.
Preto požiadavka na vytvorenie parlamentnej vyšetrovacej komisie je požiadavkou pozrieť sa historickej pravde o Slovensku do očí a prijať ju so všetkými dôsledkami.
Ak toho nebudeme schopní, premárnime poslednú šancu nielen na slušné Slovensko ale najmä spravodlivé. Pretože pocit krivdy a nespravodlivosti je ten ktorý tu 25 rokov trvá.