The Guardian: Počet posadnutých ľudí narastá. Vatikán začne školiť exorcistov
Medzinárodná asociácia exorcistov, ktorá združuje 200 špecialistov z katolíckej anglikánskej a pravoslávnej cirkvi na vyháňanie démonov a diabla vyhlásila “pastorálny stav núdze.” V poslednom roku, ako píše The Guardian, sa až strojnásobil hlásený počet posadnutých ľudí a cirkvám dochádzajú odborníci. Tí sú navyše preťažení. Vatikán sa rozhodol naliehavú situáciu riešiť, a pre nových adeptov exorcizmu otvoril prípravný kurz.

Ako vyhlásil otec Begnin Palilia, kňaz zo Sicílie nárast prípadov pre exorcistov je exponenciálny, a len v Taliansku sa za minulý rok objavilo 500 000 posadnutých. Podobný nárast hlási Veľká Británia a Írsko.

“Boj proti zlu začal na počiatku sveta a bude trvať až do jeho konca sveta,” vyhlásil, Cesare Truqui, jeden z prednášajúcich na kurze, pre Vatican News, “Dnešok je ale v dejinách zásadný: mnoho kresťanov už neverí v existenciu diabla, vymedzuje sa len niekoľko exorcistov. Mladí kňazi už nie sú ochotní učiť sa metódam oslobodenia duší. “

Ostatní však zostávajú ďaleko triezvejší. Otec Pat Collins z Írska sa vo svojej praxi stretáva s mnohými ľuďmi, čo tvrdia, že sú posadnutí diablom. “S čím sa stretávam, sú zúfalí ľudia, ktorí veria – správne alebo mylne, že sú posadnutí zlými duchmi,” vysvetľuje Collins pre denník Irish Catholic.

“Takí ľudia, keď potrebujú pomoc, prídu do kostola, a tam nevedia, čo s nimi.” Objavujú sa tiež čím ďalej kritickejšie hlasy, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo exorcizmu pre psychicky choré osoby. Tie ho podstupujú miesto odbornej starostlivosti a ich zdravie to môže vážne poškodiť.

Za nárastom ľudí veriacich, že sú posadnutí diablom, stojí predovšetkým rýchlo rastúca komunita afrických kresťanov, ktorí exorcizmus vyhľadávajú ďaleko častejšie ako európski, a nárast vyznávačov tzv. pentekostalizmus v Európe. Ako upozorňuje Economist narastá aj počet nezávislých exorcistov. Tí potom požadujú za vyháňanie diabla až 500 euro.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies