The Wall Street Journal: Trump chcel priamu konfrontáciu s Ruskom v Sýrii. Odhovoril ho až šéf Pentagonu James Mattis
PODPORIŤ

Prezident Spojených štátov Donald Trump sa chystal viesť raketový útok proti ruskej vzdušnej obrane v Sýrii v rámci úderu v regióne. Informuje The Wall Street Journal.


Tento krok bol plánovaný jedným zo scenárov pre vývoj vojenskej operácie, ktoré mu boli navrhnuté, napísal The Wall Street Journal. Je zrejmé, že svet stál len krôčik od priamej konfrontácie medzi USA a Ruskom, ktoré sľubovalo vojenskú odvetu, ak budú zasiahnutí ruskí vojaci.

Ako oznámil denníku  zdroj oboznámený so situáciou, šéf Pentagónu James Mattis ponúkol americkému prezidentovi tri scenáre vojenskej operácie v Sýrii.

Prvý plánoval úder proti miestam súvisiacim s chemickými zbraňami v Sýrii, druhý scenár predpokladal zničenie širšieho rozsahu cieľov vrátane sýrskych riadiacich centier. V treťom scenári sa tiež mali napadnúť ruské systémy vzdušnej obrany v Sýrii.

Podľa zdroja Trump trval na útokoch na ruské a iránske zariadenia v Sýrii, ale Mattis to odmietol a bol schopný presvedčiť amerického prezidenta, aby schválil “hybridný plán”, ktorý bol vykonaný.

Predtým francúzsky prezident Emmanuel Macrona uviedol, že to bola francúzska strana, ktorá presvedčila Trumpa, aby sa obmedzili na údery na zariadenia v Sýrii.

V noci 14. apríla udreli ozbrojené sily Spojených štátov, Británie a Francúzska v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Spojené štáty a ich spojenci vystrelili viac ako 100 rakiet. Rusko to označilo za jasné porušenie medzinárodného práva a suverenity Sýrie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies