Theresa May varuje konzervatívcov: Nakoniec žiadny brexit byť nemusí
Britská premiérka Theresa Mayová varovala členov svojej Konzervatívnej strany, že vzhľadom k pokusom poslancov zmariť jej plán na odchod Británie z Európskej únie “nakoniec nemusí vôbec žiadny brexit byť”. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

“Moje posolstvo pre našu krajinu o tomto víkende je jednoduché: musíme sa sústrediť na dosiahnutie pozitívneho výsledku,” napísala Mayová v článku v dnešnom vydaní nedeľníka The Mail on Sunday. “Ak tak neurobíme, riskujeme tým, že nakoniec žiaden brexit nebude,” dodala.

Tento týždeň rezignovali na svoju funkciu šéf britskej diplomacie Boris Johnson a minister pre brexit David Davis kvôli nesúhlasu s novými návrhmi vlády Theresa Mayovia ohľadom podmienok odchodu krajiny z Európskej únie. Plán predpokladá zachovanie viac obchodných väzieb s úniou, než si odstupujúci rozhodní stúpenci brexitu želajú.

Plán Mayovej na vystúpenie Británie z EÚ kritizoval v rozhovore s listom The Sun tento týždeň aj americký prezident Donald Trump. Uviedol, že Mayová sa rozhodla pre zlú podobu dohody o odchode svojej krajiny z Európskej únie, čím ohrozuje budúcu obchodnú zmluvu Británie s USA. Neskôr Trump pri schôdzke s Mayovou názorovo obrátil a premiérku chválil. Vyhlásil, že rozhodnutie o podobe odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie je vecou Británie, a sľúbil, že Británia bude môcť s USA po brexite obchodovať.

Mayová v rozhovore s listom The Mail on Sunday sa tiež pokúsila poskytnúť isté záruky tým, ktorí sa obávajú, že bude pristupovať na ďalšie kompromisy, aby dosiahla dohodu s Bruselom.

“Náš plán nie je dlhý zoznam želaní, z ktorého si môžu vyjednávači vyberať. Je to komplexný plán skladajúci sa z radu bodov, o ktorých nemožno diskutovať,” dodala.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies