„To, čo očakávame od Bruselu je, že sa postaví za práva zakarpatských Maďarov na Ukrajine, „dúfa maďarský minister zahraničia.

Neustále počujeme z Bruselu, že migranti by mali byť rešpektovaní, ale čo sto päťdesiat tisíc Maďarov v Zakarpatskej republike na Ukrajine, pre ktorých prestávajú platiť ľudské práva, pýta sa maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Informuje Kárpát Hír.


„Brusel v súčasnej dobe budí dojem, ako by ľudské práva migrantov boli oveľa dôležitejšie, než život maďarského ľudu, a myslím, že to je veľmi zlý signál z Bruselu. To, čo skutočne očakávame od Bruselu je, že sa postaví za práva zakarpatských Maďarov, „dúfa maďarský minister zahraničia.

„Ukrajina porušuje zákony týkajúce sa maďarského národného spoločenstva, situácia sa ďalej zhoršila v posledných dňoch, namiesto toho, aby sa Ukrajina riadila odporúčaním medzinárodných fór, tak nastal na Ukrajine obrat k horšiemu,“ pokračuje Péter Szijjártó.

Minister zahraničia zdôraznil, že napriek rozhodnutiu Benátskej komisie, prijatého na konci minulého roka, do dnešného dňa dochádza iba k formálnym konzultáciám s ukrajinskú vládu, kde zástupcovia Zakarpatskej Maďarskej kultúrnej asociácie (KMKSZ) ako keby hovorili do vetra a nie o zmenách školského zákona o verejných školách, ktorý umožňuje vzdelanie v materinskom jazyku iba 12 rokov namiesto 23 rokov.

Podľa ministra zahraničia Maďarsko neustále hľadá možnosti dialógu, napríklad budúci týždeň na zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ bude rokovať s ukrajinským ministrom zahraničných vecí a 23. mája dorazí do Budapešti Wess Mitchell, štátny tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí.

Brenzovics Laszlo, šéf KMKSZ), zdôraznil, že sú stále viac na Ukrajine zavádzané opatrenia, ktoré v rozpore s ukrajinskou ústavou a medzinárodnými záväzkami Ukrajiny obmedzujú práva menšín na Ukrajine. Ak chce Ukrajina vstúpiť do EÚ a NATO, tak nemôže prijímať také opatrenia, ktoré sú v rozpore s európskymi zásadami, zdôraznil Brenzovics Laszlo.

Maďarský minister zahraničia ešte pripomenul, že Európsku úniu čaká debata o únijnom rozpočte, ktorá by mala byť do leta ukončená a eurovoľby. A nielen otázky migrácie, ale aj otázky európskych menšín zaujímajú európskych občanov, je presvedčený Péter Szijjártó.

Maďarsko naďalej blokuje rokovania Ukrajiny o pristúpení do NATO, pretože Ukrajina doteraz nesplnila odporúčania Benátskej komisie, vzťahujúce sa k menšinám.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies