TRAGÉDIA: 24 detí umrelo na osýpky

cbs

Ochorenie sa začalo šíriť začiatkom októbra a postihlo vyše 2200 ľudí.

Epidémia osýpok v tichomorskom štáte Samoa sa opäť zhoršila, pričom hlásia už 25 mŕtvych. Medzi nimi je 24 detí. Tamojšia vláda v pondelok uviedla, že za uplynulý deň zaregistrovali viac ako 140 nových prípadov. Ochorenie sa začalo šíriť začiatkom októbra a postihlo už vyše 2200 ľudí.

V štáte pred deviatimi dňami vyhlásili výnimočný stav, zatvorili všetky školy, deťom zakázali zhromažďovať sa na verejnosti a všetkým nariadili očkovanie. Podľa vládnych informácií všetky zosnulé deti mali menej ako päť rokov a jedenásť z nich nedosiahlo ani jeden rok života. Zatiaľ jediný mŕtvy dospelý bol tridsiatnik.

V súčasnosti je hospitalizovaných približne 20 detí, ktoré sú v kritickom stave. Celkovo už hospitalizovali 679 osôb, väčšinu z nich však prepustili. V nemocniciach zostáva 183 pacientov. Lekár Scott Wilson vyhlásil, že nemocnice sa nestíhajú starať o také množstvo pacientov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a UNICEF informovali, že v roku 2013 bolo v krajine zaočkovaných proti osýpkam 70 percent detí, pričom vlani ich bolo menej ako 30 percent. Odborníčka Helen Petousis-Harris z Univerzity v Aucklande na Novom Zélande povedala, že samojská vláda vlani na niekoľko mesiacov pozastavila očkovací program po tom, ako dve deti zomreli v dôsledku “lekárskeho pochybenia týkajúceho sa vakcín”.

Tonga, Fidži a Nový Zéland takisto hlásia šírenie osýpok, no tamojšia situácia nie je taká závažná.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies