Tri štvrtiny Slovákov využívajúcich internet nakupovali online

pixabay

Európska komisia robila prieskum na vzorke 25 240 respondentov, z ktorých bolo 1 000 Slovákov

Viac ako tri štvrtiny Slovákov, pre ktorých je internet bežne dostupný, si za posledných dvanásť mesiacov kúpili prostredníctvom neho nejaký tovar alebo službu. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie (EK), na ktorom sa zúčastnilo 25 240 respondentov. Viac ako tretina opýtaných využila internet aj pri nákupe z inej členskej krajiny Európskej únie (EÚ).

Online nakupovalo vlani 78,3 percenta Slovákov, ktorí využívali internet. Priemer EÚ pritom predstavuje 74,2 percenta. Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V4) využívajú internet na kúpu najčastejšie Česi (80,2 percenta). Naopak, najmenší podiel respondentov z krajín V4, ktorí tak urobili, je v Maďarsku (73,8 percenta). Väčšina Slovákov nakupuje najmä z domácich stránok. Podľa prieskumu tak urobilo 71,2 percenta z nich, čo je vyšší podiel ako je priemer EÚ (65,9 percenta). Najčastejšie však domáci internetový trh využívajú Česi (78,1 percenta), potom Poliaci (74,1 percenta) a najmenej Maďari (67,6 percenta). Najnižší podiel v rámci celej únie majú obyvatelia Malty, len 16,2 percenta z nich za posledný rok nakúpilo prostredníctvom domácich stránok.

Slováci si neobjednávajú tovar cez internet len zo svojej krajiny, ale aj z iných členských štátov EÚ. Za posledných dvanásť mesiacov túto možnosť využilo 34,8 percenta slovenských respondentov, čo je vyšší podiel ako je priemer únie (28,8 percenta). Slováci sú v tomto parametri aj najvyššie spomedzi krajín V4. Tovar alebo služby z členskej krajiny EÚ si objednalo 22,2 percenta českých respondentov, 23,1 percenta maďarských a 17,3 percenta poľských. Najmenší podiel objednania tovaru z členských štátov EÚ má Rumunsko, kde tak urobilo desať percent z nich.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies