Trump a Macron uvažujú o novej jadrovej dohode s Iránom
Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal počas tlačovej konferencie v Bielom dome, že je možné rozšírenie, prípadne prehodnotenie existujúcej jadrovej dohody s Iránom, ktorá by bola zrušená a nahradená novou. Nové spojenectvo medzi Macronom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom však môže vyeskalovať v riziko ďalšieho globálneho konfliktu.

Hoci sa Macron môže stať terčom kritiky kvôli niektorým aspektom svojej zahraničnej politiky, najmä pokiaľ ide o Irán a terajšie priateľstvo s Trumpom, možno takmer s istotou povedať, že sa snaží konať v najlepšom záujme ako Francúzsko, ako aj USA. Všetko svoje úsilie totiž smeruje na zachovanie jadrovej dohody, v krajnom prípade spísanie novej. Zrejme si je vedomý faktu, že by vypovedanie jadrovej dohody znamenalo bezpečnostné riziko, informuje  Nationalinterest.org

Na druhej strane nie je celkom jasné, čo si vlastne povedali obe hlavy štátu v zákulisí, a či si teda môže byť Paríž istá tým, že sa jej podarilo dospieť ku konsenzu s Washingtonom.

Európski kritici Macronovej zahraničnej politiky navyše úplne oprávnene poukazujú, že prílišné ústupky smerom k Trumpovi, pokiaľ ide o Irán, neznamenajú stopercentnú záruku rovnakého budúceho prístupu USA voči Francúzsku. Istú úlohu tu zohráva aj Trumpová nepredvídateľnosť a skoršie vyhlásenie o zámere zrušiť existujúcu jadrovú dohodu s Iránom.

Macron však hovorí o možnostiach nových dohôd s Iránom, aby zachránil starú dohodu, a aby Teherán naďalej výmenou za miernejšie sankcie nerealizoval svoj jadrový program. O takejto variante Trump zatiaľ nehovoril, ale niektoré jeho slová sú veľmi podobné tým Macronovým. Možno teda len špekulovať o tom, že by na takúto variantu pristúpil.

Svojím spôsobom je možné s istotou povedať, že rušiť existujúcu dohodu s Iránom je riskantné. Prečo by mal Irán znovu pristúpiť na novú dohodu? O Rusku a Číne nehovoriac.

Ihneď potom, čo sa podarilo prinútiť Severnú Kóreu ku mieru, pokiaľ ide o jadrové zbrane, tak sa rysuje riziko ďalšieho konfliktu. Macron sa to snaží zažehnať tým, že ponúka Trumpovi ústupky ohľadom jadrovej dohody s Iránom, a teda koná v záujme Francúzov a celého sveta, ale jeho úsilie môže ľahko prísť navnivoč.

Vo všeobecnosti by bolo lepšie prinútiť Trumpa k tomu, aby upustil od svojich zámerov, prípadne sa spoločne so svetovými štátnikmi snažil Teherán primäť k revízii existujúcej jadrovej dohody, nie jej úplnému zrušeniu. Trump si však stojí za tým, že jadrová dohoda nie je z hľadiska amerického geopolitického záujmu výhodná.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies