Trump napísal varovné listy vodcom krajín NATO. Vyzýva ich k väčším výdavkom na obranu
Americký prezident Donald Trump opäť vyčítal spojencom z niekoľkých krajín NATO nízke zbrojné výdavky a pohrozil, že USA strácajú trpezlivosť. Ostro formulovaný list podľa informácií denníka The New York Times putoval do Nemecka, Belgicka, Nórska, Kanady, Talianska, Portugalska a Španielska.

Na summite v roku 2014 vo Walese sa štáty NATO zaviazali, že na vojenské výdavky budú vydávať dve percentá hrubého domáceho produktu. Veľká časť spojeneckých krajín ale doteraz tento záväzok neplní.

Trump teraz varuje, že po viac ako roku sťažností, že spojenci neplnia záväzky kolektívnej obrany, môžu USA zvažovať reakciu. Zahŕňať by mohla zmeny v rozsahu americkej vojenskej prítomnosti vo svete. “Bude čoraz ťažšie ospravedlniť americkým občanom, prečo niektoré krajiny nemajú kolektívne bezpečnostné bremeno NATO, zatiaľ čo americkí vojaci naďalej obetujú svoje životy v zahraničí alebo sa vracajú vážne zranení domov, napísal Trump nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

V podobnom tóne je formulovaný list kanadskému premiérovi Justinovi Trudeaovi, nórskej premiérke Erne Solbergovej alebo belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi. Listov bolo údajne rozposlaných dvanásť, úplný zoznam príjemcov ale v médiách chýba. Noví členovia NATO zo strednej a východnej Európy v publikovaných odsekoch nie sú.

Trump v liste uznáva váhu “domácich politických tlakov” zo strany oponentov a dodáva, že sám musel “investovať nemalý politický kapitál,” aby zvýšenie výdavkov u seba doma presadil.

Belgický premiér Michel podľa stanice Deutsche Welle vyhlásil, že Trumpov list na neho neurobil veľký dojem. Bývalý nórsky minister obrany Kurt Vollebaek vyhlásil, že na text je možné pozerať ako na hrozbu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies