Trump nazval Jean-Clauda Junckera “krutým vrahom”
V zákulisí na stretnutí G7 sa spojenci stretli s Trumpovými výstrelmi. Nádej na kompromis ohľadom obchodných otázok zmizli potom, čo sa prezident USA vyhol spoločnému vyhláseniu.

Prezident Donald Trump na summite “Veľkej sedmičky” (G7) vyslovil rad dramatických vyhlásení na adresu partnerov.

Počas diskusie o témach týkajúcich sa Iránu a terorizmu, Trump povedal francúzskemu prezidentovi Emmanuel Macronovi o teroristoch v Paríži. “Mali by ste o tom vedieť, Emmanuel, pretože všetci teroristi sú v Paríži,” píše Wall Street Journal.

Podľa zdroja v priebehu diskusie o otázkach migrácie v Európe sa Trump obrátil na japonského premiéra Šinzó Abe: “Abe, vy nemáte tento problém, ale môžem vám poslať 25 miliónov Mexičanov, a čoskoro prídete o svoje miesto.”

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bol označený Trumpom za “krutého vraha” kvôli európskym clám na rad tovaru amerických firiem a odmietnutie Berlína a Paríža jednať o bilaterálnych obchodných dohodách mimo EÚ, píše agentúra Reuters.

Na schôdzke bolo “cítiť podráždenosť Trumpa, ale všetci sa snažili zostať pragmatickí a pokojní.”

Krajina G7 na summite, ktorý sa konal na 8-9 júna v kanadskej provincii Quebec, takmer prvýkrát čelila absencii jednoty v najdôležitejších hospodárskych a politických medzinárodných otázkach. Stretnutie sa dokonca nazvalo “G6 + Trump”, s odkazom na osamotenú pozíciu USA v mnohých kľúčových otázok. Trump sám predčasne opustil schôdzku a spochybnil jej výsledky.

Podľa jeho výsledkov sa strany dohodli na komuniké a pôvodne kanadský premiér Trudeau povedal, že sa krajiny dohodli na všetkom, a neskôr vydal dokument. Avšak Trump, ktorý odišiel do Singapuru na stretnutie s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, povedal, že Spojené štáty tento dokument nepodporujú a odmietol ho podpísať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies