Trump označil EÚ za obchodného nepriateľa. Therese May radil dať EÚ na súd
Britská premiérka Theresa Mayová v rozhovore pre BBC prezradila, akú radu jej poskytol na piatkovej schôdzke americký prezident Donald Trump ohľadom formy brexitu. Mayová uviedla, že Trump ju nabádal, aby sa neobťažovala s rokovaniami s Bruselom, ale namiesto toho vzala EÚ na súd. Sám Trump potom EÚ označil za obchodného nepriateľa.

Americký prezident Donald Trump označil Európsku úniu za jedného z mnohých nepriateľov, ktoré Spojené štáty majú. Dodal, že na mysli má najmä obchod. Trump to povedal v sobotu v rozhovore s televíziou CBS News, ktorá v nedeľu interview zverejnila.

Na otázku moderátora, kto sú teraz najväčší nepriatelia Spojených štátov, Trump uviedol: “Myslím, že máme veľa nepriateľov. Myslím, že Európska únia je nepriateľ, za to, čo nám robií v obchode. Rusko je nepriateľ v určitých ohľadoch. Čína je nepriateľ ekonomicky. To ale neznamená, že sú zlí. To neznamená nič. Znamená to, že sú konkurencieschopní. “

Z centra Únie už dorazila reakcia. “Amerika a EÚ sú najlepší priatelia. Ktokoľvek hovorí, že sme nepriatelia, šíria falošné správy,” reagoval šéf Európskej rady Tusk na Trumpove vyhlásenia.

Hoci Trump poprel, že by Mayovej poradil, aby odstúpila od rokovaní s Európskou úniou, rad ľudí podľa denníka The Independent veril, že jej poradil niečo v tom duchu. Trump pritom predtým porušil diplomatický protokol, pretože verejne kritizoval prístup Mayovej pri svojej návšteve Spojeného kráľovstva. Vo štvrtkovom rozhovore pre The Sun totiž Trump uviedol, že Mayovej poradil, aby veci robila inak.

V snahe napraviť vzťahy sa pri piatkovej tlačovej konferencii po stretnutí s Mayovou Trump ospravedlnil za rozhovor a povedal novinárom, že Mayovej sotva “navrhol”, ako by mohla v celej situácii postupovať. Odmietol však prezradiť, čo presne jej prezradil a uviedol len to, že Mayová návrh označila za príliš “brutálny”.

Pri rozhovore pre britskú BBC však britská premiérka prezradila, akú radu jej Trump poskytol. “Povedal mi, že by som mala žalovať Európsku úniu. Žalovať ich, nevyjednávať, ale žalovať,” opísala Mayová Trumpov návrh a dodala, že v skutočnosti chce s Európskou úniou ďalej vyjednávať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies