Trump pohrozil EÚ 20-percentným clom na dovoz áut
Americký prezident Donald Trump na twitteri pohrozil Európskej únii 20 % clom na dovoz automobilov, ak EÚ čoskoro nezruší svoje ochranárske opatrenia proti Spojeným štátom. Trump tak robí mesiac po tom, čo jeho administratíva začala prešetrovať, či dovoz áut a autodielov nie je pre USA bezpečnostným rizikom. Oznámenie amerického prezidenta sa okamžite odrazilo na akciových trhoch v Európe, kde oslabovali automobilky.

 

Volkswagen AG / 149.38 / -0.26(-0.17%)

“S ohľadom na clá a obchodné bariéry uvalené Európskou úniou na USA a ich skvelé spoločnosti a robotníkov, zaťažíme 20% clom všetky ich autá, ktoré smerujú do USA, ak spomínané clá a bariéry nebudú čoskoro odbúrané,” napísal Trump s výzvou, aby sa autá montovali v USA.

Na Trumpovu hrozbu zareagovali na burzách poklesom akcie európskych automobiliek. Napríklad nemecký Volkswagen bezprostredne strácal okolo jedného percenta, akcie ďalšej nemeckej automobilky Daimler odpisovali 1,5 percenta a podobne akcie BMW boli slabšie o 2,2 percenta. Taliansky výrobca áut Fiat Chrysler strácal 2,8 percenta. Neskôr ale časť počiatočných strát zmazali, informuje agentúra Reuters.

 

Hlavný index nemeckých akcií DAX vplyvom strát automobiliek dokonca odovzdal všetky zisky a začal klesať. Neskôr sa ale vrátil k rastu, hoci len k miernemu.

Pokiaľ ide o súčasné únijne clo na dovoz automobilov, tak EÚ voči USA uplatňuje desaťpercentné clo, zatiaľ čo dovoz do USA podlieha clu 2,5 percenta u osobných vozidiel a 25 percent u dodávkových a športovo-úžitkových automobilov.

EÚ je teraz so Spojenými štátmi v obchodnom spore, pretože Washington zaviedol clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent. Pretože sa záležitosť nepodarilo vyriešiť, začala EÚ dneškom uplatňovať clo 25 percent na dovoz niektorých tovarov z USA. Terčom nových ciel sú výrobky z ocele a hliníka, poľnohospodárske a rôzne ďalšie tovary, okrem iného motocykle, džínsy alebo whisky.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies