Trump sa postaral o škandál: Nelegálnych prisťahovalcov označil za zvieratá, teraz všetko vysvetľuje
Americký prezident Donald Trump včera obhajoval svoje stredajšie výroky, v ktorých označil za zvieratá prisťahovalcov, ktorí sa do krajiny dostali nelegálne. Zdôraznil, že mal na mysli tých imigrantov, ktorí sa stali členmi gangu MS-13, neslávne známeho svojou veľkou brutalitou. Informuje agentúra Reuters.

MS-13 je jedným z najnásilnejších gangov v USA. Skupina vznikla v 80. rokoch na ochranu salvádorských imigrantov pred znepriatelenými gangmi v Los Angeles. Neskôr sa jej činnosť presunula aj do Salvadoru. Vlani v novembri americká polícia pozatýkala cez dve stovky členov gangu počas rozsiahlej operácie po celej krajine. Viac ako polovica zatknutých je stíhaná za porušenie imigračného zákona, ale skoro všetci boli tiež obvinení z vrážd, lúpeží, obchodu s drogami či z vymáhania výpalného.

Trump zaradil medzi svoje priority boj proti MS-13 v rámci celkového boja proti kriminalite a tento gang mu tiež poslúžil ako jeden z argumentov pre ospravedlnenie výstavby plotu na hranici s Mexikom

Trump svoj názor predniesol v stredu pri rokovaní s kalifornskými činiteľmi v súvislosti so snahou federálnej vlády zrušiť zákon chrániaci migrantov, ktorý vlani prijal kalifornský parlament.

Norma zakazuje miestnu políciu pýtať sa zadržaných osôb, či bývajú v krajine legálne. Bráni tiež miestnym úradom spolupracovať na záťahoch proti imigrantom s federálnymi úradmi.

Federálne ministerstvo spravodlivosti podalo začiatkom marca žalobu požadujúcu, aby súd zneplatnil tie časti kalifornského zákona, ktoré podľa Washingtonu porušujú ústavou garantovanou zvrchovanosť federálnych zákonov. Federálne zákony, ak sú v súlade s americkou ústavou, sú nadradené štátnym normám.

Trumpa včera obhajovala tiež hovorkyňa  Bieleho domu Sarah Sandersová. “Úprimne povedané, myslím, že výraz zviera nie je dosť silný,” povedala. Podľa nej by mal Trump robiť všetko čo je v jeho silách, aby “zastavil týchto hrozných a nechutných ľudí”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies