Trump sa sťažuje: Čínske odvetné clá sú kruté!
Prezident Spojených štátov Donald Trump označil za “kruté” opatrenia Číny pri zavedení vzájomných ciel na poľnohospodárske produkty, ktoré dopadajú na amerických farmárov.

“Čína sa zamerala na našich farmárov, ktorých si, ako vedia, milujem a vážim, ako spôsob, aby ma donútili povoliť im v ťažení proti USA. Sú v tom krutí, a bude to ich neúspešný pokus. Doteraz sme boli priateľskí. Pričom vlani Čína na nás zarobila 517 miliárd dolárov! “ Vyhlásil Trump na Twitteri.

Predtým ministerstvo poľnohospodárstva hlásilo, že administratíva Donalda Trumpa poskytne až 12 miliárd amerických dolárov pre poľnohospodárov na ich ochranu pred účinkami “obchodnej vojny“. Plán zahŕňa nákup nadprodukcie a priamu pomoc poľnohospodárom, najmä výrobcom sóje. Podľa ministra poľnohospodárstva Sonny Perdue, pomoc nevyžaduje súhlas Kongresu a bude pridelená z prostriedkov jeho rezortu.

Spojené štáty zaviedli dovozné clá na tovar z EÚ, Číny a mnohých ďalších krajín, ktoré reagovali svojimi vlastnými protiopatreniami. Napríklad Čína a Kanada uložili odvetné clá na poľnohospodárske produkty zo Spojených štátov, najmä z tých štátov, ktoré podporili v prezidentskej voľbe v roku 2016 práve Donalda Trumpa.

Problém s predajom sóji aktuálne Trump čiastočne vyriešil dohodou s šéfom EÚ Junckerom včera vo Washingtone:

Nulové clá a väčší dovoz amerického plynu do EÚ, dohodli sa Trump s Junckerom

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies