Trump si chválil vzorné protiimigračné Taliansko. Conte a Trump sú proti zrušeniu sankcii voči Rusku
Americký prezident Donald Trump včera ocenil talianskeho premiéra Giuseppea Conteho za rázny protiimigračný prístup jeho vlády. Trump počas Conteho návštevy v Bielom dome vyhlásil, že ostatné európske krajiny by mali nasledovať taliansky príklad. Taliansko po nástupe novej vlády odmieta prijímať lode s migrantmi a pokúša sa čo najviac obmedziť ich príchod do krajiny. Informuje Tagesspiegel.

“Veľmi súhlasím s tým, čo robíte v otázke migrácie, a nelegálnej migrácie, ba i legálnej migrácie,” vyhlásil Trump podľa agentúry Reuters na úvod stretnutia s predsedom talianskej vlády.

Rím podľa šéfa Bieleho domu zaujal pri ochrane hraníc veľmi “pevný postoj”, k čomu sa odhodlalo málo krajín.

Ďalšie európske štáty by mali Taliansko nasledovať, dodal Trump, ktorý označuje za svoj zásadný politický cieľ znemožniť prisťahovalcom bez potrebných dokladov, aby sa dostávali do USA. Americký prezident počas tlačovej konferencie po stretnutí vyhlásil, že chce od Kongresu získať financie na stavbu múru na hranici s Mexikom v rámci zákona o vládnych výdavkoch, ktorý musí byť schválený do konca septembra.

Trump pohrozil, že ak zákonodarcovia na jeho požiadavky nepristúpia, je ochotný dopustiť ochromenie premávky vládnych úradov, ktoré nebudú mať kvôli neschválenie zákona peniaze na prevádzku. Na otázku, či plánuje do zákona presadiť celú sumu 25 miliárd dolárov, Trump odpovedal, že “vždy necháva priestor na rokovanie”.

Taliansky minister vnútra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini začal po júnovom nástupe do funkcie činiť rázne kroky pre zníženie počtu migrantov, ktorí v Taliansku dlhodobo čakajú na výsledok azylového konania.

Rím sa snaží znemožniť príchod nových lodí s migrantmi a utečencami k talianskym brehom, za čo si vyslúžil kritiku niektorých európskych štátov. Taliansko tiež požiadala ďalšie krajiny EÚ, aby prijali ľudí z lodí, ktorým sa podarilo k talianskemu územie doplávať, v čom však narazilo na otvorený odpor české či maďarskej vlády.

Salvini tiež nariadil obmedziť na minimum služby pre ľudí, ktorí o azyl žiadajú. Taliansky premiér dnes vyhlásil, že po debate s Trumpom sa rozhodol usporiadať konferenciu o Líbyi, ktorá je hlavnou krajinou, odkiaľ mieria migranti k talianskym brehom.

Rím sa usiluje o stabilizáciu pomerov v krajine, ktorú by rád označil za bezpečný štát, do ktorého možno prisťahovalcov vracať. Európska komisia však toto označenie odmieta.

Conte po stretnutí s americkým lídrom podotkol, že vedenie oboch krajín má v súčasnosti rovnaký pohľad nielen na migráciu, ale aj na rad ďalších tém.

Taliansky premiér sa okrem iného vyjadril ústretovo k Trumpovej požiadavke vyrovnať deficitnú americkú obchodnú bilanciu s európskymi krajinami a jeho výzvu k výraznému zvýšeniu vojenských rozpočtov členských krajín NATO označil za “odôvodnenú”.

Trump dlhodobo tvrdí, že európske krajiny nespravodlivo ťažia z obchodu s USA, kvôli čomu štáty EÚ zahrnul medzi platiteľov ciel za dovoz ocele a hliníka.

Európske krajiny prišli s odvetnými opatreniami a napätú situáciu čiastočne vyriešila až americká návšteva šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Ten sa minulý týždeň s Trumpom dohodol, že budú obe strany usilovať o nulová cla a nulové subvencie na priemyselné tovary s výnimkou automobilov.

Taliansko je podľa Trumpa z hľadiska obchodu jednou z krajín, ktoré majú k USA najústretovejší prístup.

Trump a Conte dali  najavo odmietavý postoj k možnému zrušeniu sankcií proti Rusku, o ktoré požiadala Moskva. Kým taliansky premiér to označil za “nemysliteľné”, podľa Trumpa to nie je na programe dňa.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies