Trump si myslí, že je dobré obnoviť vzťahy s Ruskom aj Čínou. Theresa May podľa neho zničila brexit

Okrem toho v rozhovore pre biritský The Sun kritizoval podľa jeho názoru príliš mäkký plán Theresy May na vystúpenie z Európskej únie. Pohrozil, že v takom prípade by Washington a Londýn nemuseli dospieť k bilaterálnej obchodnej dohode, na ktorú sa priaznivci brexitu spoliehali.

Donald Trump v rozhovore s britským denníkom The Sun obvinil Theresu May, že „zničila“ brexit. Podľa neho britská predsedníčka vlády neposlúchla jeho rady a rozhodla sa, že odchod z Európskej únie by mal byť mäkký. V dôsledku toho snahy Londýna udržať blízke vzťahy s EÚ povedú k tomu, že Spojené štáty nemôžu uzavrieť výhodnú obchodnú dohodu.

„Ak sa tak budú správať, budeme sa zaoberať Európskou úniou, a nie Veľkou Britániou, takže nakoniec pravdepodobne zabijeme zmluvu,“ cituje The Sun jeho slová. Neskôr, po stretnutí s Mayovou, Trump trochu korigoval svoje slová, že priamo brexit nekritizoval, že si myslí, že obchodná zmluva Británii nakoniec dopadne dobre.

Ako však autor článku napísal, tieto slová „pridali nitroglycerín“ do ohňa kritiky Mayovej zo strany konzervatívcov, ktorí obhajovali brexit. Dohoda o obchode medzi Spojenými štátmi a Veľkou Britániou je jedným z hlavných tromfov tých, ktorí obhajujú odtrhnutie sa od EÚ.

Navyše jeho slová, že sa Boris Johnson, ktorý opustil miesto ministra zahraničia kvôli nezhodám s Mayovou, môže stať dobrým predsedom vlády, musia znepokojiť súčasnú šéfku britskej vlády, poukázal denník. Trump poznamenal, že sa mu Johnson naozaj páči a bol rozrušený, keď zistil, že opustil vládu. Avšak po rokovaní s britskou premiérkou uviedol, že aj ona tiež robí svoju prácu skvele.

Donald Trump okrem iného povedal, že incident v Salisbury nezmenil jeho zámer rokovať s ruským prezidentom v Helsinkách. „Myslím, že je dobré obnoviť vzťahy s Čínou a obnoviť vzťahy s Ruskom,“ cituje prezidenta The Sun.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies