Trump: USA sú ako prasiatka, ktoré každý okráda. Za stratu Krymu môže Obama
Americký prezident Donald Trump na summite krajín G7 v Kanade vyhlásil, že Spojené štáty potrebujú spravodlivý prístup na trhy a nie sú ochotné tolerovať rokovania krajín, ktoré voči USA spravodlivé nie sú. Informuje portál Politico.

“Spojené štáty boli po desiatky a desiatky rokov len využívané,” uviedol Trump. Zároveň dodal, že súčasných lídrov krajín G7 za nespravodlivé obchodné dohody neobviňuje. Ďalej povedal, že Spojené štáty na summite bojovali za voľný obchod a koniec dotácií a ciel. Ako to chce docieliť, ale nespresnil.

Najpikantnejšia odpoveď k obchodným sporom zaznela rovnako z úst Donalda Trumpa, keď povedal, že “sme ako prasiatka, ktoré každý okradne. A to sa skončí. “

Trump začal voči všetkým ostatným štátom G7, teda voči Británii, Francúzsku, Kanade, Nemecku, Taliansku a Japonsku, uplatňovať clá na dovoz ocele a hliníka. Clá sa vzťahujú na celú Európsku úniu, ktorá je označovaná za ôsmeho člena G7.

Spojené štáty chcú s Mexikom a Kanadou vyjednať nové podmienky Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), trvajú ale na dodatku, podľa ktorého by bola nová dohoda dojednaná vždy na päť rokov a potom sa rozhodlo o jej prípadnom predĺžení. Trump povedal, že jeden z týchto štátov návrh víta, druhý sa ale obáva, že dodatok o predlžovaní dohody každých päť rokov by mohol ohroziť dlhodobé investície. Agentúra AP uviedla, že sa spomenutým dodatkom nesúhlasí Kanada.

Kanadský premiér Justin Trudeau chcel minulý týždeň navštíviť Washington a dúfal, že rokovania o nových podmienkach fungovania dohody NAFTA pokročí do ďalšej fázy. Americký viceprezident Mike Pence mu ale zavolal a požiadal ho, aby Kanada súhlasila s dodatkom, ktorý by dohodu zrušil, ak by sa všetky tri členské krajiny nedohodli na predlžovanie dohody každých päť rokov. Trudeau to odmietol, takže rokovania o dohode NAFTA už nepokročila, uviedla AP.

“Môj vzťah s nemeckou kancelárkou, francúzskym prezidentom a kanadským premiérom je skvelý, falošné médiá to skresľujú,” povedal dnes tiež Trump v reakcii na otázku novinárov, že jeho rozhodnutie odísť zo summitu skôr nemôže budiť dojem, že sa ku krajinám G7 otáča chrbtom.

Opätovne zopakoval svoju výzvu, aby sa Rusko, ktoré bolo po pripojení Krymu z G8 vylúčené, prijalo do exkluzívneho klubu industrializovaných mocností a povedal, že jeho predchodca prezident Barack Obama bol zodpovedný za stratu Krymu.

K téme nadchádzajúceho summitu v Singapure prezident USA povedal, že severokórejský vodca Kim Čong-un môže pozitívne ovplyvniť budúcnosť KĽDR, má ale len jednu šancu. “Či Kim denuklearizáciu Kórejského polostrova myslí vážne, bude jasné počas minúty,” uzavrel Trump.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies