Trump zmaril najväčšiu akvizíciu v oblasti IT, Broadcom nekúpi rivala Qualcomm. Dôvodom je národná bezpečnosť
Americký prezident Donald Trump zakázal prevzatia výrobcu počítačového hardvéru Qualcomm singapurským rivalom Broadcom. Biely dom tento krok zdôvodnil obavami o národnú bezpečnosť. Informuje Bloomberg.

Malo ísť o najväčšiu akvizíciu v histórii technologického sektora. Firma Broadcom, ktorá chce premiestniť svoje sídlo zo Singapuru do USA, za americkú firmu ponúkla 117 miliárd dolárov.

Trump rozhodol na základe odporúčania vládneho výboru zahraničných investícií (CFIUS), ktorý preveruje plánované prevzatia amerických podnikov z hľadiska dopadov na bezpečnosť. Zdroj z Bieleho domu agentúre Reuters povedal, že Trumpa k vydaniu zákazu viedla obava o možnú stratu vedúcej úlohy Spojených štátov v udávaní trendov budúcnosti mobilnej komunikácie.

Akcionári Qualcommu dávali najavo skepsu z chystaného spojenie a niektorí experti sa domnievali, že by Broadcom mohol časť firmy predať čínskym spoločnostiam, čo by uškodilo vývoji bezdrôtovej technológie 5G, pretože teraz je v USA len niekoľko výrobcov potrebného hardwaru.

Qualcomm sa v posledných rokoch stal jedným z najväčších konkurentov čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei. Práve táto firma by podla obáv americkej armády mohla v prípade uskutočnenia fúzie do desiatich rokov získať úplne dominantné postavenie v mobilných technológiách a americkej bezpečnostné zložky by mohli byť odkázané len na nákup vybavenia od Huawei.

Prevzatie Qualcommu malo dať vzniknúť tretiemu najväčšiemu výrobcovi čipov na svete, po spoločnostiach Intel a Samsung. Broadcom vo vyhlásení uviedol, že “silne nesúhlasí” s tvrdením, že by fúziou vzniklo nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť USA.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies