Trumpa s Janukovyčom na Ukrajine spája Paul Manafort. Pre toho bola Ukrajina testovacím územím
Paul Manafort, bývalý krátkodobý šéf Trumpovej volebnej kampane, bude pre Ukrajinu vždy fatálnym. Získal z ministerstva financií peniaze na lobovanie pre ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, peniaze daňových poplatníkov. Píše Markus Ackeret na Neue Zürcher Zeitung.

Manafort je teraz v USA obvinený z daňových podvodov, sprisahania za účelom prania špinavých peňazí, z krivého svedectva a zo zatajovania informácií o svojich zahraničných bankových účtoch. Obvinenia sa však netýkajú možnej spolupráce s Ruskom. Jeho zatknutie a obvinenie nie je predovšetkým pre politiky z tábora bývalých oponentov Janukovyča prekvapením.

Nie je to len o peniazoch, Manafort pre Janukovyča vybudoval mocenskú základňu a stúpenci jeho Strany regiónov sa stali magnáti z východnej časti Ukrajiny. Predovšetkým je pre Ukrajincov dôležité i to, aký politický vývoj sa tak presadil po volebných úspechoch Strany regiónov a Janukovyča. Janukovyč sa v roku 2005 stretol s Manafortom, ktorý na príkladoch rozsiahlych prieskumov volieb z amerických médií presvedčil Janukovyča a začal mať na neho vplyv. Manafort bol považovaný za predĺžené rameno Moskvy a bábku východoukrajinských “oligarchov”.

Manafort mal tiež svoje spojenie s Ruskom. Ale pokračoval vo svojom úsilí priniesť Janukovyča a jeho stranu k moci v Kyjeve. Nie Moskva, ale Brusel mal byť orientačným bodom pre Janukovyča, ktorý v roku 2010 bol druhýkrát zvolený prezidentom. Manafort bol tak blízky dôverník, že po úspešných voľbách mohol vstupovať a vychádzať ľubovoľne z prezidentskej kancelárie.

“Skazonosná” skupina zahraničných lobistov, ku ktorej sa počíta bývalý rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer a bývalý predseda Európskej komisie a taliansky premiér Romano Prodi, spočiatku na Ukrajine nezaznamenala žiadny zvláštny ohlas. Nie je žiadnym tajomstvom, ako sa Gusenbauer a Prodi vyjadrili k udalostiam na Ukrajine, najmä na tesný vzťah s Ruskom. V lete a na jeseň roku 2013, keď EÚ a Rusko smerovali k sporu kvôli dohode o pridružení s EÚ a dohode o voľnom obchode. Ako to vtedy nazval Prodi že je to záväzok k mieru na Ukrajine, sa zdá byť zvláštne; že o vojne sa v tom čase vôbec neuvažovalo.

Na základe rolí Manaforta a jeho záujmov, ktoré bránil, sú vyhlásenia podozrivé. O úlohe Američanov na prekvapujúcom rozhodnutí Janukovyča na jeseň roku 2013 nepodpísať dohodu o pridružení EÚ existujú protirečivé vyhlásenia. Skorší dôverníci z prostredia Janukovyča sú presvedčení, že Manafort sa obzvlášť silno zaviazal k európskej ceste Ukrajiny; ďalšie zdroje v ňom vidia predĺženú ruku Moskvy.

Rovnako tak je otázne, do akej miery bol zapojený do eskalácie násilia vo februári 2014 na Majdan, ktorý ukončil Janukovyčovo vládnutie. Manafort sa tým nenechal zaskočiť. V roku 2015 sa vrátil na Ukrajinu a pomohol nástupníckej organizácii Strany regiónov znovu získať politický základ. Ukrajina bola testovacou krajinou pre celý rad volebných kampaní.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies