Trumpov ekonomický poradca Gary Cohn odstupuje z funkcie

Hlavný ekonomický poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn rezignoval na svoju funkciu. Presný dátum jeho odchodu z Bieleho domu zatiaľ nie je jasný, podľa úradu prezidenta USA ale zostane ešte niekoľko týždňov. Cohn vo vyhlásení označil možnosť slúžiť svojej krajine za česť, Trump mu za jeho službu poďakoval. Podľa agentúry Reuters rezignácia súvisí s Cohnovým odporom k prezidentovu plánu na zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka do USA.

Cohn sa stal riaditeľom Národnej ekonomickej rady (NEC) v januári minulého roka. Vystriedal vtedy Jeffa Zientse, ktorý bol posledným hlavným ekonomickým poradcom prezidenta Baracka Obamu. Pred nástupom do funkcie v Bielom dome bol teraz 57 ročný Cohn prezidentom investičnej banky Goldman Sachs. Pred časom sa o ňom istú dobu špekulovalo ako o možnom nástupcovi Janet Yellenová na čele centrálnej banky (Fed), nakoniec sa ním ale stal Jerome Powell.

„Bolo mi cťou slúžiť svojej krajine a podieľať sa na prorastových hospodárskych opatreniach v prospech amerického ľudu, obzvlášť schválenie historickej daňovej reformy,“ uviedol vo vyhlásení Cohn, ktorý bol hlavným strojcom daňovej reformy, už na konci minulého roka ju podpísal prezident Trump. Daňové zmeny, ktoré začali platiť od januára, boli najrozsiahlejšie od čias prezidenta Ronalda Reagana, ktorý vládol v 80. rokoch.

„Ďakujem mu za jeho oddanú službu americkému ľudu,“ uviedol Trump vo vyhlásení zaslanom denníku The New York Times. „Gary odviedol mimoriadnu prácu pri riadení našej agendy,“ povedal prezident. Cohna potom označil za človeka so vzácnym nadaním. Na twitteri neskôr Trump uviedol, že o Cohnová nástupcovi rozhodne už čoskoro. „Na tú prácu čaká veľa ľudí – vyberiem múdro!“ Napísal prezident. Podľa zdroja agentúry Reuters sú medzi favoritmi riaditeľ Národnej obchodnej rady (NTC) Peter Navarro a konzervatívny komentátor Larry Kudlow.

Dôvod Cohnovho odchodu ani on, ani Biely dom neoznámili. Podľa svetových agentúr je ale doterajší predseda NEC považovaný za odporcu protekcionizmu, a jeho odchod z Trumpová administratívy tak môže súvisieť s plánom amerického prezidenta uvaliť clo na dovoz ocele a hliníka.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies