Trumpova pomsta: Americká ropa čoraz viac zaplavuje Európu, pohorší si tak OPEC či Rusko

Zatiaľčo snaha Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vybalansovať trh s ropou prináša ovocie, americkí producenti sa snažia vyťažiť čo najviac z týchto výhod a zaplavujú Európu rekordným množstvom ropy. V apríli dodávky americkej ropy do Európy stúpli na rekordné maximum 550.000 barelov denne (približne 2,2 milióna ton). Za január až apríl dodávky z USA vzrástli štvornásobne na 6,8 milióna ton.

Organizácia  krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodla s ďalšími poprednými svetovými producentmi na čele s Ruskom, že obmedzí ťažbu ropy o 1,8 milióna barelov denne. Dohoda nadobudla platnosť vlani a podarilo sa vďaka nej už takmer vybalansovať ponuku a dopyt na trhu, čo pomohlo zvýšiť cenu ropy až na takmer štvorročné maximum, informuje Reuters.

Pomerne vysoké ceny ropy, ktoré dohoda priniesla, a prudký rast ťažby v USA však teraz zhoršujú predaj ruskej, nigérijskej a ďalších druhov ropy v Európe.

„Americká ropa sa ponúka všade,“ povedal obchodník, ktorý pravidelne nakupuje ruskú a kaspickú ropu a nedávno začal nakupovať ropu z USA. „Dostáva to miestnych pod veľký tlak.“

Ťažba ropy v USA by tento rok mala dosiahnuť 10,7 milióna barelov denne. USA by tak prekonali súčasných najväčších svetových producentov – Rusko a Saudskú Arábiu.

Príliv americkej ropy sa do Európy bude naďalej zvyšovať. Barely americkej ropy sa stále častejšie usídľujú v zahraničných rafinériách, často na úkor ropy od kartelu OPEC a z Ruska.

Vlani tvorila ropa z USA zhruba sedem percent ropy dovezenej do Európy. Tento rok však tento podiel stúpol už na zhruba 12 percent. Najväčšími destináciami pre americkú ropu sú Británia, Taliansko a Holandsko. Obchodníci upozorňujú na veľký dovoz firmami BP, Exxon Mobil a Valero. Poľské rafinérie PKN Orlen a Grupa Lotos a nórsky Statoil skúšajú teraz americkú ropu a je pravdepodobné, že sa objavia ďalší noví kupci, upozornil konzultant firmy JBC Energy David Wech.

Spojené štáty zrušili zákaz vývozu ropy koncom roka 2015. Do tradičných európskych rafinérií, ktoré sú prispôsobené prevažne na ropu zo Severného mora, Kaspického mora a západnej Afriky, si však americká ropa nachádzala cestu veľmi pomaly. „Európske rafinérie začali experimentovať s americkou ropou vlani,“ uviedol riaditeľ konzultačnej spoločnosti Resource Economics Ehsan Ul-Haq. „Teraz toho vedia viac než dosť o spracovaní tejto suroviny.“

Americká ropa si získala obľubu čiastočne aj vďaka veľkému rozdielu v cene medzi americkou ropou West Texas Intermediate (WTI), z ktorej sa odvíjajú ceny ropy vyťaženej v USA, a severomorskou ropou Brent, ktorá je drahšia a odvíja sa od nej cena väčšiny druhov svetových rôp. Rozdiel medzi cenami, označovaný ako Brent / WTI spread, je tento rok v priemere 4,46 dolára za barel. To je takmer dvojnásobok minuloročného údaju. Wech sa domnieva, že tento rozdiel v najbližšej budúcnosti pretrvá.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies