Trumpove vyhrážky Rusku, že sa majú pripraviť v Sýrii na americké rakety, vystrelili nahor ceny ropy. Pocítime to aj na Slovensku
Ceny ropy na burze v stredu prudko rastú. Podľa agentúry Bloomberg trhy reagujú na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorých sa Rusi majú pripraviť v Sýrii na americké rakety. Rast cien pravdepodobne pocítia aj vodiči čerpacích staníc na Slovensku.

Cena americkej ropy WTI vyskočila nad 66,20 dolára za barel. Severomorská ropa Brent sa predáva nad 71 dolármi za barel a je najdrahšia od konca roka 2014. Na grafe zverejnenom agentúrou Bloomberg je vidieť rýchly rast ceny americkej ropy krátko potom, čo Trump zverejnil svoje varovanie prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Hoci ropná produkcia Sýrie nie je tak veľká, ceny ropy rastú pre obavy investorov z rozhorenia vojenského konfliktu v regióne, ktorý disponuje takmer polovicou svetových zásob ropy.

USA raketový útok chystajú ako odvetu za udalosti v sýrskej dume, kde podľa opozičných zdrojov v sobotu sýrska armáda použila chemické zbrane a zahynuli desiatky ľudí. Kým USA obviňujú Damašok, Rusko tvrdí, že vec je potrebné vyšetriť a nasadenie chemických bojových prostriedkov dokázať. Moskva uviedla, že akékoľvek rakety vypálené na Sýriu zostrelí. Trump reagoval, nech sa na rakety pripraví, že priletia  “krásne nové a chytré”.

Na rast ceny ropy môže mať sčasti vplyv aj stredajší výrok šéfa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatiha Birola. Ten povedal, že súčasný vývoj na trhu s ropou môže do budúcna znamenať problém. Kým Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom sa snažia dodávky ropy na trh obmedzovať, súčasne klesá produkcia zo starších ložísk. Rast dopytu však zostáva silný. Na druhú stranu ale rastie ťažba ropy v USA hlavne vďaka novo otvoreným bridlicovým ložiskám.

Ceny pohonných hmôt na Slovensku tak môžu vzrásť o 5 až 10 centov v apríli.

V červených číslach v stredu začala obchodovanie tiež americká burza. Agentúra Reuters to dáva do súvislosti práve s aktuálnym napätím medzi USA a Ruskom.

Čítajte tiež:

INŠTITÚT REGIONÁLNEJ POLITIKY: Je čas prehodnotiť pozíciu Slovenska k zdaňovaniu digitálnych platforiem

Americký torpédoborec sa blíži k ruskej základni v Sýrii. Možný útok na Sýriu je v skutočnosti útokom na Rusko

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies