Český súd prepustil kurdského politika Saliho Muslima Muhammada. Sľúbil, že neopustí EÚ. Turecko od zlosti bez seba
Pražský mestský súd dnes prepustil na slobodu kurdského politika Saliha Muslima Muhhamada, ktorého česká polícia v sobotu zadržala na základe medzinárodného zatykača a o ktorého vydanie usiluje Turecko, informuje týden.cz

 

Prokuratúra navrhovala vziať Saliha do predbežnej väzby, kde by čakal na extradičné konanie. “Rozhodnutie je právoplatné, pretože sa obe strany vzdali práva sťažnosti,” uviedla hovorkyňa súdu Markéta Puci.

Sudca prijal Muslimov sľub, že nevycestuje z Európskej únie a že sa bude na prípadné predvolanie dostavovať k súdnym konaniam. Muslimov právnik ponúkal aj “záruku kurdskej organizácie”, tú však sudca Jaroslav Pytloun neprijal.

Sýrčan síce opustil rokovaciu sieň v sprievode policajných ťažkoodencov, avšak bez pút na rukách. Oznámenie jeho právnika Miroslava Krutina o prepustení na slobodu privítali nadšeným krikom Kurdi, ktorí politika prišli podporiť na chodbu súdu.

Turecký veľvyslanec v Česku dnes zopakoval, že prepustenie moslima by mohlo mať negatívny vplyv na česko-turecké vzťahy. “Toto rozhodnutie sme nečakali. Sálih Muslim sa v posledných rokoch podieľal na niekoľkých teroristických útokoch v Turecku,” uviedol veľvyslanec Ahmet Bigali. “S týmto verdiktom nie sme spokojní,” dodal. Turci môžu do 40 dní od zadržania podať k českému ministerstvu spravodlivosti oficiálnu žiadosť o vydanie, zatiaľ tak neurobili. Extradičné konanie tak zatiaľ na súde nebeží, informujú eurozpravy


Salih Muslim do vlaňajška pôsobil vo vedení sýrsko kurdskej Strane demokratickej únie (PYD). Podľa informácií ČTK sa zatykač na jeho osobu, ktorý vlani v máji vydal turecký Najvyšší súd, týka viacerých trestných činov – konkrétne rozvracania jednoty a integrity štátu, vraždy, poškodzovania cudzieho majetku a prepravovanie nebezpečných materiálov. Turci Muslima spájajú s bombovým útokom v Ankare z marca 2017, ktorý podľa nich zosnovala výkonná rada Kurdskej strany pracujúcich. Skorší zatykač z decembra 2016 potom Saliho Muslima spojil s iným bombovým útokom, pri ktorom zomrelo 29 ľudí a ďalších 87 bolo zranených.

“V tom čase som bol v Európe. Som politik, nemám s tým nič spoločné. Čo sa deje vo vnútri Turecka, nás nezaujíma. Zameriavame sa na situáciu na severe Sýrie,” uviedol Muslim.

 

Kurdský politik  považuje svoje prepustenie v Česku za rozhodnutie nezávislého súdu, ktorý nepodlieha politickým tlakom. Odmietol tak kritiku Turecka, podľa ktorého dnešné rozhodnutie o neuložení väzby na kurdského politika je politické a znamená podporu teroristických organizácii.

Salih Muslim povedal po svojom prepustení, že sa ho turecká vláda snaží umlčať, pretože v Európe upozorňuje na zabíjanie kurdských civilistov. Tvrdí, že bol do Prahy pozvaný na trojdňovú oficiálnu konferenciu “českými veľvyslancami”, ktorých však nemenoval. Poprel, že by mal čokoľvek spoločné s teroristickými bombovými útokmi v Ankare, píše denik.cz

 

Turecko od zlosti bez seba: Prepustenie Saliho Muslima je podporou teroristov

 

“Rozhodnutie je v rozpore s medzinárodným právom a bude mať vplyv na vzťahy s Českou republikou,” komentoval verdikt turecký vicepremiér Bekir Bozdag. “Medzinárodné spoločenstvo niekedy robí rozhodnutia v prospech terorizmu. Takéto rozhodnutia nie sú pre nás prekvapením, aj vzhľadom k prístupu členských krajín EÚ k týmto veciam,” mieni Bozdag.

Turecký minister spravodlivosti Abdulhamit Gül označil dnešný verdikt pražského mestského súdu za “chybu”. “Očakávame, že naši partneri túto chybu čo najskôr napravia,” povedal Gül novinárom v Ankare.

Nie je to prvýkrát, čo predstaviteľ tureckej vlády obviňuje európsku krajinu z terorizmu. V predchádzajúcich dvoch rokoch napríklad prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil niekoľkokrát z podpory terorizmu a teroristických organizácií Nemecko. Erdogan okrem iného povedal, že Nemecko roky chránilo prívržencov teroristickej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a dokonca označil Nemecko za “raj pre teroristov”.

 

Tomu, prečo sa vzťahy tak dramaticky zmenili – Turecko vypísalo odmenu milión dolárov a začalo v januári ofenzívu proti Kurdom v Afrine, Salih Muslim nerozumie. Hlavným dôvodom súčasnej situácie je turecká fóbia z Kurdov. Nechcú, aby získali svoje práva nikde, v Turecku, Sýrii ani v Iraku. Pri spätnom pohľade vidím, že Turecko nikdy nestálo o mier s Kurdmi. Keby s Kurdmi spolupracovalo, bolo by najsilnejšou krajinou blízkeho východu. Namiesto toho na nás útočia v Afrine, v Kobane. Zabíjajú nevinných ľudí, “povedal Muslim.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies