Turecko po siedmykrát predĺži výnimočný stav
Turecko predĺži výnimočný stav zavedený po nevydarenom pokuse o štátny prevrat v júli 2016. Bude to už siedmykrát. O predĺžení tohto opatrenia, ktoré by inak vypršalo vo štvrtok, rozhodla dnes bezpečnostná rada, ktorej predsedal prezident Recep Tayyip Erdogan. Krok ešte musí ratifikovať parlament, u ktorého sa ako doteraz neočakáva, že by zámeru kládol väčšie prekážky, píšu Gulf Times

Výnimočný stav, ktorý kabinetu umožňuje vládnuť pomocou dekrétov, je predlžovaný vždy o tri mesiace vďaka poslancom vládnej strany a strany tureckých nacionalistov. Dve veľké opozičné strany sú tradične proti. Podľa nich vláda výnimočný stav využíva na prenasledovanie svojich odporcov, vrátane novinárov a opozičných poslancov. Vláda sa obhajuje tým, že výnimočný režim je nutný kvôli boju s teroristami.

Prvýkrát bol vyhlásený výnimočný stav na tri mesiace v júli 2016 krátko potom, čo sa časť armády v krajine neúspešne pokúsila o prevrat. Počas výnimočného stavu môžu byť napríklad vyhlásené zákazy vychádzania či zhromažďovanie alebo môžu byť kontrolované médiá.

Za teroristickú organizáciu Ankara označuje okrem iného hnutie duchovného Fethullah Gülen, ktorý žije v USA a ktorý podľa nej pokus o puč v roku 2016 zorganizoval. Priaznivcov tohto hnutia, i len domnelých, turecká vláda dlhodobo prenasleduje a od júla 2016 ťaženie proti nim ešte zintenzívnila.

Kabinet po pokuse o puč zahájil rozsiahle čistky v štátnej správe a prevzal aj rad súkromných podnikov, vrátane vydavateľstviev a novín. O prácu prišlo približne 160.000 ľudí, vrátane sudcov, policajtov alebo učiteľov, z toho  50.000 osôb skončilo za mrežami.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies