Turecko zaútočilo na Kurdov, podľa SDF útočí zatiaľ len na civilistov

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizovaný útok na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Začiatok útoku oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred malou chvíľou na Twitteri. Jeho cieľom je podľa neho “predísť vytvoreniu teroristického koridoru pozdĺž južnej hranice (Turecka – pozn. SITA) a priniesť do oblasti mier”. Neskôr Erdogan dopísal, že cieľom operácie je ešte “ochrana územnej celistvosti Sýrie a oslobodenie miestnych obyvateľov z náručia teroristov”.

Začiatok leteckých útokov potvrdil aj hovorca Sýrskych demokratických síl (SDF), hlavnej kurdskej vojenskej organizácie v oblasti, Mustafa Bali. Vyhlásil však, že Turci neútočia na bojovníkov SDF, ale zatiaľ výlučne na kurdských civilistov, pričom útoky “spôsobili medzi civilistami veľkú paniku”.

Turecko nazvalo začatú vojenskú operáciu “Mierová jar”.

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia.

Kurdi zohrávali podľa mnohých svedectiev kľúčovú úlohu pri porážke Islamského štátu (IS) v Sýrii. Medzi sýrskymi Kurdmi a Spojenými štátmi preto fungovala nepísaná dohoda, že Američania nestiahnu svojich vojakov zo sýrskych oblastí obývaných Kurdmi, a to minimálne dovtedy, kým Turecko negarantuje, že na Kurdov nezaútočí.

Táto dohoda však platila len do pondelka. Napriek tomu, že Erdogan avizoval rozsiahlu vojenskú operáciu proti Kurdom, americký prezident Donald Trump nečakane oznámil, že Američania sa zo sýrskeho pohraničia ihneď sťahujú.

Trumpovmu rozhodnutiu predchádzal nedeľňajší telefonát s Erdoganom, ktorý naňho nástojil, aby stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie už viac nezdržiaval.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies