Uber sa dohodol na podmienkach podnikania v Česku. Vodiči budú musieť mať licenciu a evidovať tržby, oznámil Babiš

Spoločnosť Uber sa vo štvrtok dohodla s vládou, že bude podnikať v Česku, teda že okamžite požiada o živnostenský list. Ďalej budú musieť mať vodiči firmy licenciu ako taxikári a budú tiež dobrovoľne evidovať tržby. Po stretnutí so zástupcami firmy to povedal premiér v demisii Andrej Babiš (ANO). Informuje IHNED.CZ.

Príslušné memorandum podľa neho vláda uzavrie s firmou do konca marca a následne do konca apríla by mala firma uzavrieť s finančnou správou protokol o vykazovaní tržieb.

Uber čelí protestom aj zákazom

Kvôli alternatívnemu prepravcovi Uber sa v Česku konali protesty. Podľa českých taxikárov je Uber nekalou konkurenciou. Vodiči podobných služieb podľa nich nedodržiavajú zákon, pretože nespĺňajú podmienky ako bežné taxi služby, nemajú napríklad taxameter ani označené vozidlo. Naposledy v Prahe protestovali taxikári 1. marca aj pred Úradom vlády, do akcie sa zapojilo nad 200 vozidiel. S cieľom poukázať na nerovné podmienky usporiadali vo februári štyri jazdy Prahou, ktorými stovky áut blokovali dopravu.

Premiér v demisii Andrej Babiš už skôr vystúpil proti Uberu, spolu s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčová (ANO) zaslali list šéfovi spoločnosti Uber Daru Khosrowshahimu. V ňom vyzývali, aby firma dodržiavala české zákony a svoje služby prevádzkovala podľa nich. Ak to neurobí, má z Česka odísť. K výzve sa potom pridal aj minister dopravy Dan Ťok, ktorý uviedol, že sa spoločnosť Uber chová neeticky, pretože zamestnáva vodičov, ktorí nespĺňajú podmienky, tým ich tak dostáva do situácie, že porušujú zákon.

Uber pôsobí v Prahe od polovice augusta 2014. Firma je od začiatku v spore s pražským magistrátom aj ministerstvom dopravy. V hlavnom meste proti nemu niekoľkokrát protestovali stovky taxikárov. V Prahe má Uber asi dvetisíc vodičov.

V apríli 2017 súd službu zakázal v Brne, od konca minulého októbra ale môže firma v moravskej metropole opäť jazdiť. Uber sa snaží regulovať či úplne zakázať rad štátov. V minulom roku v septembri bol zakázaný v Londýne, predtým už aj v Nemecku a Taliansku.

Reguláciu Uberu podporil európsky súd

Spoločnosť Uber sa potýka v poslednej dobe s radom problémov vo svete. V júni minulého roka bol po sérii škandálov vrátane obvinenia zo sexuálneho obťažovania nútený odstúpiť z postu riaditeľa Travis Kalanick, jeden zo zakladateľov firmy a jej dlhoročný šéf. Vo funkcii ho vystriedal Dara Khosrowshahi z internetovej cestovnej kancelárie Expedia.

Problémom pre alternatívneho prepravcu je aj skutočnosť, že Súdny dvor EÚ na konci minulého roka rozhodol, že Uber má byť regulovaný ako bežná taxislužba. Spoločnosť tak musí žiadať o licenciu a povolenie podľa príslušných krajín EÚ. Tým tak Súdny dvor EÚ otvoril cestu k regulácii nielen Uberu, ale aj iných spoločností založených na zdieľanej ekonomike.

Prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber Technologies hospodáril v uplynulom roku, poznačenom škandálmi a kríz vo vedení podniku, so stratou 4,5 miliardy dolárov. O rok skôr strata predstavovala 2,8 miliardy dolárov. Zákazníkov ale spoločnosti pribúda a tržby sa zvýšili na 7,4 miliardy dolárov z 6,5 miliardy dolárov v predchádzajúcom roku.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies