Učiteľ má nárok na náhradu príjmu, ak mu nie je umožnená práca z domu

sita

Podľa právnika Martina Miklu je potrebné rozlišovať medzi nariadením karanténneho opatrenia orgánom verejného zdravotníctva a obmedzením činnosti škôl na základe rozhodnutia zriaďovateľa či riaditeľa školy

Ak zriaďovateľ školy či riaditeľ neumožní pracovať svojmu zamestnancovi z domu, tak má jeho pracovník nárok na náhradu príjmu. Počas prvých desať dní od zamestnávateľa a od 11-teho a ďalších dní nárok na dávku nemocenské od Sociálnej poisťovne, rovnako ako v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti. Na oficiálnej stránke Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku to vysvetľuje právnik zväzu Martin Miklu. Vo svojom príspevku podotýka, že je potrebné rozlišovať medzi nariadením karanténneho opatrenia orgánom verejného zdravotníctva a obmedzením činnosti škôl na základe rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa školy.

Práve v prípade karanténneho opatrenia nariadeného príslušným orgánom verejného zdravotníctva sú všetky dotknuté subjekty povinné sa ním spravovať. Orgán verejného zdravotníctva určí, aké opatrenia má zamestnávateľ prijať. „Ak zamestnanci nemôžu vykonávať prácu z dôvodu, že majú podľa nariadeného karanténneho opatrenia zostať v domácej izolácii a dodržiavať protiepidemiologické opatrenia aj napriek tomu, že sa u nich neprejavujú príznaky ochorenia Covid-19, môže zamestnávateľ umožniť týmto zamestnancom vykonávať prácu doma, tzv. ‚home office‘,“ približuje Miklu. Dodáva, že ak zamestnávateľ neumožní vykonávať prácu doma, zamestnanci majú nárok na náhradu príjmu podľa zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Miklu ďalej ozrejmuje, že ak škola alebo školské zariadenie má obmedzenú činnosť na základe rozhodnutia jej zriaďovateľa či riaditeľa, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Za tú zamestnancovi prináleží náhrada platu vo výške jeho funkčného platu. Zamestnávateľ sa však môže dohodnúť so svojím pracovníkom na práci z domu. „Je v rozpore so zákonom, ak zamestnávateľ v takýchto prípadoch núti zamestnancov čerpať dovolenku, náhradné voľno, bezdôvodne absolvovať lekárske vyšetrenie, predstierať dočasnú pracovnú neschopnosť, prípadne čerpať dávku ošetrovné za účelom úspory mzdových nákladov,“ upozorňuje Miklu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies