UKRAJINA: Vláda a proruskí separatisti sa dohodli na konaní volieb

Ukrajinská centrálna vláda a proruskí separatisti na východe Ukrajiny sa v utorok dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch, ktoré separatisti ovládajú. Vznik dohody, ktorá sa rodila veľmi ťažko a dlho, v utorok potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vzápätí sa snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy. “Neuskutočnia sa žiadne voľby s pištoľou pri hlave. Neuskutočnia sa žiadne voľby, pokiaľ tam stále budú vojaci,” vyhlásil Zelenskyj.

Voľby sa podľa neho budú konať až po tom, čo Ukrajina nadobudne nad týmito regiónmi plnú kontrolu. Voľby sa podľa neho navyše budú riadiť ukrajinskými zákonmi, čo okrem iného znamená, že v nich budú môcť kandidovať akékoľvek strany a kandidáti vrátane prokyjevských nacionalistov. Práve tento bod doteraz separatisti odmietali.

Obe strany sa okrem toho dohodli na tom, že voľby uznajú za platné a nebudú proti ich výsledku namietať, ak ich označia za spravodlivé slobodné volební pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies