Ukrajinský novinár žiada o politický azyl v Rakúsku, píše Die Presse

Rakúske orgány pre azyl čelia citlivému politickému prípadu z Ukrajiny. Ukrajinský novinár a šéfredaktor internetového portálu “Strana.ua” Igor Guschwa požiadal o politický azyl v Rakúsku. 43-ročný publicista je podľa  informácií DiePresse už vo Viedni.

Gushva tvrdí, že bol na Ukrajine ohrozovaný na živote  a opustil krajinu kvôli obavám z možného pokusu o atentát. Obviňuje prezidenta Petro Poroshenka a ďalších vládnych úradníkov v Kyjeve zo zodpovednosti za útoky na jeho osobu.

Gushva podľa Die Presse ako argumenty pre svoj politický azyl v Rakúsku uvádza, že krajina je neutrálna a dobre známa z hľadiska dodržiavania ľudských práv, tvrdí sa vo vyhlásení. Jeho právny poradca Andrej Portnow v rakúskom hlavnom meste sa už zdržuje. Od roku 2011 do roku 2014 bol Portnow poradcom ukrajinského bývalého prezidenta Viktora Janukoviča a zástupcom šéfa prezidentskej administratívy.

Gushva pracoval dlhé roky v denníku “Segodnja”, ktorý patrí ukrajinskému oligarchovi Rinatovi Akhmetovovi. Ten bol zas známy so svojim blízkym vzťahom k Janukovyčovi.

Od roku 2016 riadil Gushva internetový portál “Strana.ua”, ktorý publikuje kritické a provokatívne články o ukrajinskej vláde a úzko spolupracuje s Opozičným blokom, nástupníckou stranou práve po Janukovyčovej  strane regiónov.

V júni bol Gushwa zatknutý a obvinený pre spor o 10.000 dolárov s vládnymi politikmi. O dva mesiace neskôr bol prepustený na slobodu. Nasledovala domová prehliadka v redakcii portálu Strana.ua

Guschwa vysvetlil, že chce pokračovať v práci ako šéfredaktor  z Viedne. V minulosti bolo Rakúsko cieľovou krajinou niekoľkých blízkych priateľov ukrajinského bývalého prezidenta.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?