Ukrajinský novinár žiada o politický azyl v Rakúsku, píše Die Presse
Rakúske orgány pre azyl čelia citlivému politickému prípadu z Ukrajiny. Ukrajinský novinár a šéfredaktor internetového portálu “Strana.ua” Igor Guschwa požiadal o politický azyl v Rakúsku. 43-ročný publicista je podľa  informácií DiePresse už vo Viedni.

Gushva tvrdí, že bol na Ukrajine ohrozovaný na živote  a opustil krajinu kvôli obavám z možného pokusu o atentát. Obviňuje prezidenta Petro Poroshenka a ďalších vládnych úradníkov v Kyjeve zo zodpovednosti za útoky na jeho osobu.

Gushva podľa Die Presse ako argumenty pre svoj politický azyl v Rakúsku uvádza, že krajina je neutrálna a dobre známa z hľadiska dodržiavania ľudských práv, tvrdí sa vo vyhlásení. Jeho právny poradca Andrej Portnow v rakúskom hlavnom meste sa už zdržuje. Od roku 2011 do roku 2014 bol Portnow poradcom ukrajinského bývalého prezidenta Viktora Janukoviča a zástupcom šéfa prezidentskej administratívy.

Gushva pracoval dlhé roky v denníku “Segodnja”, ktorý patrí ukrajinskému oligarchovi Rinatovi Akhmetovovi. Ten bol zas známy so svojim blízkym vzťahom k Janukovyčovi.

Od roku 2016 riadil Gushva internetový portál “Strana.ua”, ktorý publikuje kritické a provokatívne články o ukrajinskej vláde a úzko spolupracuje s Opozičným blokom, nástupníckou stranou práve po Janukovyčovej  strane regiónov.

V júni bol Gushwa zatknutý a obvinený pre spor o 10.000 dolárov s vládnymi politikmi. O dva mesiace neskôr bol prepustený na slobodu. Nasledovala domová prehliadka v redakcii portálu Strana.ua

Guschwa vysvetlil, že chce pokračovať v práci ako šéfredaktor  z Viedne. V minulosti bolo Rakúsko cieľovou krajinou niekoľkých blízkych priateľov ukrajinského bývalého prezidenta.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies