Umelá inteligencia výrazne zvýši firmám zisky
PODPORIŤ

Investície do umelej inteligencie sa firmám oplatí. Jej zapojenie sa môže premietnuť do nárastu ich príjmov o 38 percent do roku 2022. Vyplýva to z analýzy, ktorú predstavila poradenská spoločnosť Accenture na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Zo štvrtej priemyselnej revolúcie zrejme nebudú profitovať všetci. Tí, ktorí áno, sa však môžu tešiť na slušné zisky. Nasmerovanie korporátnych zdrojov do oblasti umelej inteligencie a vyškolenie pracovníkov pre prácu s inteligentnými technológiami môže priemernej firme v indexe S & P 500 priniesť až 880 miliónov dolárov zisku navyše počas štyroch rokov, spočítala spoločnosť Accenture.

Oproti odhadom odborníkov, ktorí vidia v umelej inteligencii hrozbu pre ľudstvo, Accenture predpovedá, že zapojenie strojov povedie aj k rastu zamestnanosti. Tá by sa do roku 2022 mala zvýšiť až o desať percent.

Podľa generálneho riaditeľa skupiny Accenture Strategy Marka Knickrehma môžu korporácie bez investícií do nových technológií na rast svojich ziskov rovno zabudnúť. Podniky navyše budú čoraz viac posudzované z hľadiska ich angažovanosti v tom, čomu experti hovoria, Applied Inteligence’ (aplikovaná inteligencia).

“Ide o schopnosť rýchlo zavádzať inteligentné technológie a ľudskú vynaliezavosť vo všetkých súčastiach ich biznisu pre zaistenie tohto rastu,” dodal Knickrehm

Podobného názoru je aj čínsky filantrop zakladateľ spoločnosti Alibaba Group Jack Ma. “Umelá inteligencia by mala podporiť ľudskú existenciu. Keď prišla doba áut, ľudia to nenávideli. Ale mali by sme utrácať peniaze za technológie uľahčujúce a pomáhajúce ľuďom žiť lepší život, “uviedol Ma v Davose.

Accenture zároveň upozornila na to, že medzi firmami záujem o umelú inteligenciu je, ale len tri percentá z opýtaných do nej plánujú výrazne investovať v najbližších troch rokoch. 54 percent pritom zapojenie nových technológií označilo ako strategickú prioritu. Firma oslovila 1200 vrcholových manažérov.

Investície do umelej inteligencie nedávno napríklad oznámila americká firma Alphabet, ktorá vlastní internetový vyhľadávač Google.

Spojila sa preto s čínskymi spoločnosťami Tencent a Holdings Ltd and Sequoia Capital China a v rámci existujúceho kola financovania investujú 15 miliónov dolárov do biotechnologickej firmy XtalPi Inc. Táto firma využíva umelú inteligenciu, cloudové aplikácie a kvantovú fyziku pre zlepšenie účinnosti, presnosti a úspešnosti liečiv.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies