Univerzita Komenského prerušuje prezenčnú výučbu do odvolania, STU mení školský harmonogram

sita

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave prerušuje prezenčnú výučbu do odvolania a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave mení harmonogram na letný semester. O prerušení výučby informovala agentúru SITA hovorkyňa UK Lenka Miller. „Situáciu pozorne sledujeme, no aby rektor nemusel každé dva týždne vydávať nový príkaz, rozhodol dnes o prerušení prezenčnej výučby až do odvolania,“ priblížila. Zmenu harmonogramu STU priblížilo vedenie univerzity vo svojom profile na sociálnej sieti.

Univerzita Komenského prerušila prezenčnú výučbu od 9. marca 2020, odvtedy funguje v režime dištančnej výučby. Pedagógovia komunikujú so študentmi elektronicky prostredníctvom mailov, videohovorov, využívajú e-learning, Moodle, MS Teams a ďalšie nástroje. Knižnice fungujú v režime na diaľku a poskytujú vzdialený prístup ku všetkým materiálom potrebným k štúdiu. UK upravila aj podmienky ohľadom prijímacích skúšok. Prihlášky na fakulty, ktorým ešte neuplynul termín na podanie prihlášok, akceptuje v elektronickej podobe bez nutnosti posielania papierových dokladov, ktoré bude možné doložiť neskôr. Prírodovedecká fakulta UK predlžuje termín podávania prihlášok do 31. marca 2020. Všetky opatrenia komunikuje na webe a oficiálnej stránke univerzity na sociálnej sieti.

STU vo svojom profile vysvetľuje, že transformácia procesu výučby z prezenčnej formy na dištančnú v dôsledku karanténnych opatrení sa nezaobišla bez časových strát a nevyhnutných zmien v obsahu dotknutých predmetov. Časové straty študentom a pedagógom chcú kompenzovať zmenou harmonogramu letného semestra. Letný semester tak bude trvať do 6. júna a skúškové obdobie bude od 8. júna do 25. júla. STU upozorňuje, že rozhodnutie je rámcové a o konkrétnej úprave a zmene harmonogramu na jednotlivých fakultách rozhodnú dekani fakúlt.

„V tejto krízovej situácii je naším hlavným záujmom prijať také opatrenia a realizovať ich takým spôsobom, aby bol akademický rok 2019/2020 riadne ukončený v termíne najneskôr 25. júla 2020 a to najmä s prihliadnutím na študentov v končiacich ročníkoch. Ak to bude nevyhnutné, skúšky a štátnice budú realizované tiež dištančne,“ priblížil rektor STU Miroslav Fikar. Usmernenia majú byť prijaté do 3. apríla 2020. Dekani fakúlt v spolupráci s garantmi študijných programov majú tiež zabezpečiť, aby ich opatrenia boli uskutočnené s dôrazom na záujem študentov, aby vzniknutá krízová situácia nemala negatívny dopad na ich pokračovanie v ďalšom štúdiu a na možnosť ukončenia štúdia v akademickom roku 2019/2020.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. V utorok 24. marca oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, že školy budú zatvorené do odvolania. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 204 prípadov koronavírusu.

 

Mechanický prenos koronavírusu na zviera z človeka je možný, potvrdil riaditeľ veterinárnej správy

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies