USA chce uvaliť sankcie na európske spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe ruského Nord Stream 2
Toto rozhodnutie otestuje už tak napäté vzťahy s Nemeckom, a ďalšími spojencami. USA zvažujú rôzne spôsoby, ako tento projekt zablokovať, avšak z hľadiska kľúčových osôb v administratíve sú sankcie stále pravdepodobnejšie možnosti.

“Pred ničím sa nezastaví, aby zablokovali” Nord Stream “,” cituje Foreign Policy jedného z amerických úradníkov.

Podľa zástupcu ministerstva zahraničia pracujú spoločnosti, ktorých činnosť súvisí s ruským energetickým sektorom, “na vlastné nebezpečenstvo a riziko”.

“Dali sme jasne najavo, že spoločnosti pracujúce v oblasti ruského vývozu energie prostredníctvom potrubia sú zapojené do podnikania, ktoré spadá pod sankčné riziká,” povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia USA.Trumpov poradca pre bezpečnostnú politiku John Bolton a ďalší vedúci predstavitelia USA považujú “Nord Stream 2” za ohrozenie bezpečnosti USA a Európy a nemajú v úmysle nechať dôjsť projekt k realizácii.

“Všetko je otázne. Administrativa na vládnej úrovni sa snaží zastaviť “Nord Stream ” Ako uviedol zástupca Rady pre národnú bezpečnosť USA, cieľom administratívy je obmedziť ruský ekonomický vplyv v Európe.

“V americkej vláde existuje zhoda, že” Nord Stream 2 “zvyšuje závislosť v čase, keď sa rokovanie Ruska stáva nebezpečnejšie a nepredvídatelnejšie,” vysvetlil.

Európsky diplomat spojený s energetickým sektorom uviedol, že sankcie USA sú jedinou vecou, ​​ktorá môže brzdiť výstavbu ruského plynovodu. “Pokiaľ nedôjde k žiadnym ostrým krokom zo strany americkej vlády, bude” Nord Stream-2 “vybudovaný.”

Sankcie posilnia spor medzi USA a Nemeckom, ktoré je stále nespokojnejšie  s politikou Trumpa v celej rade otázok – od obchodných ciel až po jadrovú dohodu s Iránom.

“Nord Stream – 2” zahŕňa výstavbu dvoch reťazcov plynovodu z ruského pobrežia cez Baltické more do Nemecka. Niekoľko krajín sa postavilo proti projektu, najmä Ukrajina, ktorá sa bojí straty príjmov z tranzitu ruského plynu. USA maskujú svoj záujem o energetickú bezpečnosť Európy snahou presadiť na európsky trh svoj bridlicový plyn.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies