USA/IRÁN: Krajiny si vymenili väzňov

cnn

Teherán prepustil amerického študenta, Washington zase iránskeho vedca.

Irán a Spojené štáty americké si vymenili väzňov. Teherán prepustil amerického doktoranda z Princetonovej univerzity Xiyuea Wanga, ktorého v auguste 2016 zatkli pre obvinenia zo špionáže, a Washington zase iránskeho vedca Masúda Solejmáního zadržaného vlani v Chicagu. Výmena väzňov sa uskutočnila vo švajčiarskom Zürichu, informuje agentúra AP.

Výmenu väzňov potvrdili iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf i americký prezident Donald Trump. Obaja sa vo svojich stanoviskách poďakovali švajčiarskej vláde za jej sprostredkovanie.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Solejmáního do Švajčiarska sprevádzal osobitný vyslanec USA pre Irán Brian Hook. Wang s Hookom cestujú do Nemecka na leteckú základňu Ramstein, kde študenta vyšetria lekári. Hook sa podľa predpokladov vráti do USA sám, pretože si Wanga nechajú na niekoľko dní na pozorovaní.

Zaríf, ktorý cestoval do Švajčiarska, po výmene na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil fotografie so Solejmáním. Na jednej pózuje s vedcom pred lietadlom, na druhej sa už na jeho palube rozprávajú.

Wanga, Američana čínskeho pôvodu, zatkli, keď robil výskum pre dizertačnú prácu. Odsúdili ho na 10 rokov väzenia za údajnú “infiltráciu” krajiny a posielanie tajných materiálov do zahraničia. Solejmáního, ktorý sa venuje výskumu kmeňových buniek, hematológii a regeneratívnej medicíne, zase zatkli za porušenie obchodných sankcií. Toho sa dopustil tým, že sa pokúsil priniesť biologický materiál do Iránu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies