USA majú nového ministra zahraničia, Pompeo úspešne prešiel hlasovaním
Americký Senát dnes potvrdil doterajšieho riaditeľa výzvednej služby CIA Mikea Pompea ako nového ministra zahraničia Spojených štátov, v poradí už druhého vo vláde prezidenta Donalda Trumpa. Stalo sa tak aj napriek výhradám demokratov k Pompeovej povesti jastraba a skorším kontroverzným výrokom ohľadom homosexuality a islamu. Senátori nakoniec schválili Pompea v pomere 57 ku 42 hlasom, jeden zákonodarca sa zdržal.

Pompea nominoval do úradu ministra zahraničia prezident Trump minulý mesiac na miesto Rexa Tillerson, s ktorým sa nezhodol v názoroch na rad zahraničnopolitických tém. Jedným z nich bola medzinárodná jadrová dohoda s Iránom, ktorú Trump kritizuje a napriek nesúhlasu ostatných signatárov od nej mieni odstúpiť.

V úrade šéfa diplomacie čaká na Pompea rad citlivých tém, okrem iránskeho jadrového programu aj chystaná vrcholná schôdzka USA-KĽDR či vyhrotené vzťahy s Ruskom, vojna v Sýrii, Iraku a Afganistane či rastúci vplyv Číny.

V pondelok pritom Pompeovu nomináciu podporil výbor pre zahraničné vzťahy Senátu len tesne, čelil totiž sprvu námietkam nielen zo strany demokratov, ale aj od niektorých republikánov. Napríklad jeden z členov výboru Rand Paul ho pôvodne podporiť nechcel.

Pompeo, ktorý sa hlási k republikánskemu konzervatívnemu krídlu, zasadal od roku 2011 do vlaňajšieho januára v Snemovni reprezentantov USA za štát Kansas. Na post kongresmana rezignoval, aby sa mohol ujať vedenia CIA. Niektorí demokrati ho označujú za príliš slabého politika na to, aby mohol vyvažovať mnohokrát nevypočítateľné Trumpová kroky v zahraničnej politike.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies