USA obvinili 13 Rusov a tri subjekty zo zasahovania do volieb. Povestná Trollfarma sa údajne skrýva pod ruskou agentúrou AII

Podľa Haaretz spojené štáty obvinili 13 ruských občanov a tri ruské subjekty zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Podľa amerických úradov obvinení zneužili osobné údaje skutočne existujúcich Američanov napríklad na zriadenie účtov v internetovom platobnom systéme PayPal a k obdržaniu falošných vodičských preukazov.

Podľa obvinenia Rusi tiež založili a používali stovky e-mailových účtov prostredníctvom amerických poskytovateľov webových služieb a cez ne kontaktovali americké médiá.

Tím amerických vyšetrovateľov pod vedením Roberta Muellera oznámil, že obvinenie podala federálna veľkej porote vo Washingtone, ktorá bola špeciálne zostavená pre dozor nad vyšetrovaním podozrení z ruského zasahovania do volieb.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že sa ešte nezoznámil s obsahom obvinenia, a záležitosť zatiaľ nekomentoval.

Podľa spisu sa ruské zásahy do politického vývoja v krajine, vrátane spomínaných volieb, datujú už od roku 2014. Niektorí z obvinených sa vydávali za ľudí žijúcich v USA a komunikovali s členmi širšieho tímu vedúceho kampane za neskoršieho víťaza volieb a terajšieho prezidenta Donalda Trumpa. V texte sa však upozorňuje, že členovia tímu nemali povedomie o skutočnej totožnosti obvinených. Podľa námestníka amerického ministra spravodlivosti Roda Rosensteina nebol preto tiež žiadny Američan obvinený z vedomej spolupráce s Rusmi.

Veľkú porotu zloženú z amerických občanov používa americká justícia na posudzovanie dôkazov predkladaných mimo iného zvláštnymi vyšetrovateľmi v špeciálnych kauzách. Ruskému vplyvu na voľby sa venuje táto porota od augusta, zostavila ju sudkyňa vo Washingtone. Muellerův tím pracuje na prípade od vlaňajšieho mája. Mueller bol na svoj post ministerstvom spravodlivosti menovaný v máji krátko potom, čo Trump náhle prepustil šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho.

Vlastné vyšetrovanie vo veci možného ruského vplyvu na minuloročné voľby prezidenta vedú aj niektoré výbory Kongresu.

Ruská agentúra internetových výskumov AII so sídlom v Petrohrade, ktorá podľa obvinenia Američanov ovplyvňovala politiku v USA pred prezidentskými voľbami, je podľa Washingtonu povestnou Trollfarmou, ktorá vyrába falošné či skreslené spravodajstvo a vysiela ho do sveta.

Prakticky všetci Rusi, obvinení z podielu na podvratnej protiamerické činnosti, v AII pracujú. V čele obvinených je človek blízky ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, miliardár Jevgenij Prigožin, ktorý spoločne so svojimi firmami pod spoločným menovateľom Concord túto Trollfarmu pomáha financovať.

Podľa ruskej agentúry RBK Trollfarma začala fungovať v roku 2014 s cieľom šíriť v Rusku aj v zahraničí skreslené informácie stránic Kremľa. V roku 2015 sa čiastočne preorientovala na ovplyvňovanie verejnej mienky v USA. Vlani v októbri sa americkou agendou zaoberalo ešte zhruba 90 ľudí.

Prigožin nie je pre USA novým objavom – už dlhodobo je zapísaný na ich sankčných zoznamoch spolu s ďalšími jeho firmami.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies