USA obviňuje Rusko z manipulácie dôkazov v sýrskej Dume, Moskva to popiera
PODPORIŤ

V Haagu sa dnes konalo krízové ​​zasadnutie medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) kvôli údajnému chemickému útoku na sýrske mesto Duma. Americký zástupca uviedol, že Rusko, ktoré je spojencom sýrskeho režimu, v Dume zrejme manipulovalo s dôkazmi. Moskva to vzápätí poprela.

Do Dumy dnes mali doraziť vyšetrovatelia OPCW, britská delegácia ale obvinila Rusko a Sýriu, že inšpektorom príchod zatiaľ neumožnili. Moskva tvrdí, že cesta bola odložená kvôli následkom amerických náletov a že je potrebné povolenie OSN. Ministri zahraničia EÚ sa zhodli, že akékoľvek použitie chemických zbraní je neprijateľné, píše Reuters.

 

Šéf OPCW Ahmet Üzümcü potvrdil, že vyšetrovatelia na mieste ešte nie sú a že Rusko a Sýria uvádza, že existujú bezpečnostné problémy. Hovorca OSN Stéphane Dujarric uviedol, že OSN dala tímu OPCW k práci v dume povolenie. “Neodmietli sme žiadnu požiadavku týkajúcu sa vstupu do Dumy,” povedal.

Západ útok v Dume pripisuje sýrskej vláde. Spojené štáty, Británia a Francúzsko v noci na sobotu podnikli koordinovaný úder na objekty spájané so sýrskym chemickým programom. Rusko na ne ale vojensky nereagovalo. Moskva podľa dnešného vyjadrenia námestníka ruského ministra zahraničia Sergeja Rjabkova nepredpokladá, že Západ v Sýrii uskutoční ďalšie údery. Moskva by sa proti tomu postavila, dodal Rjabkov.

Podľa ministrov zahraničných vecí EÚ mal západný nálet na Sýriu jediný cieľ, ktorým bolo zabrániť režimu v ďalšom používaní chemických zbraní na zabíjanie vlastných občanov. Ministri sa dnes zhodli, že tieto zbrane opakovane používal ako režim prezidenta Assada, tak teroristická organizácia Islamský štát. “Sýrsky režim nesie hlavnú zodpovednosť za katastrofálnu humanitárnu situáciu a utrpenie ľudí v Sýrii,” uviedli ministri. Útok v Dume, pri ktorom 7. apríla zahynulo niekoľko desiatok ľudí, bol podľa EÚ hrubým porušením medzinárodného práva a “urážkou ľudskej slušnosti”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies