USA odmietajú udeliť EÚ výnimku zo sankcií voči Iránu
Spojené štáty odmietli žiadosti Európskej únie, aby európskym spoločnostiam udelili výnimku zo sankcií voči Iránu. Americký minister zahraničia Mike Pompeo v liste EÚ uviedol, že USA apel odmietli, pretože chcú vyvíjať na Irán maximálny tlak.

Výnimky by boli udelené iba vtedy, keby z nich mala prospech národnú bezpečnosť USA. “Budeme sa snažiť vyvíjať bezprecedentnej finančný tlak na iránsky režim. USA nie sú s to robiť výnimky zo svojej politiky s výnimkou veľmi špecifických okolností, “uvádza sa v liste, ktorý podľa televízie NBC podpísal tiež minister financií Steven Mnuchin.

Prísne sankcie boli uložené v máji po tom, čo prezident Donald Trump odstúpil od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. Európska únia sa obáva, že v dôsledku nových sankcií Washingtonu bude ohrozený obchod za miliardy dolárov.

Niektoré z najväčších európskych firiem sa vrhli do obchodovania s Iránom potom, čo jadrová dohoda vstúpila pred tromi rokmi v platnosti. V roku 2017 dosiahla hodnota vývozu tovarov a služieb z Európskej únie do Iránu 10,8 miliardy eur , dovoz z Iránu potom predstavoval 10,1 miliardy. Oproti roku 2016 bola hodnota importu takmer dvojnásobná.

Európska komisia prijala 6. júna normu, ktorá by mala európskym firmám pomôcť vyrovnať sa s dôsledkami amerických sankcií voči Iránu. Opatrenie využíva postup aplikovaný úniou už v roku 1996, kedy USA sprísnili sankcie voči Kube.

Norma prijatá Európskou komisiou umožní EÚ neuznávať a nevykonávať rozsudky amerických súdov súvisiace so sankciami a nerešpektovať požiadavky vyplývajúce zo sankcií, vrátane dožiadanie zo strany amerických súdov. Európskym firmám dáva takisto právo žiadať o odškodnenie za sankcie. Opatrenie by malo vojsť do platnosti do 6. augusta, kedy nadobudnú účinnosť prvé sankcie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies