USA: Trump musí zaplatiť dva milióny dolárov, zneužíval svoju vlastnú nadáciu

sita

Trumpova nadácia označila žalobu za politicky motivovanú.

Súd v New Yorku prikázal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi zaplatiť pokutu dva milióny dolárov za zneužitie vlastnej charitatívnej organizácie na politické a obchodné účely. Nadácia Donald J. Trump Foundation zastavila svoju činnosť v roku 2018. Prokuratúra žiadala zaplatenie pokuty vo výške 2,8 milióna dolárov, sudkyňa Saliann Scarpullaová však túto sumu znížila na dva milióny dolárov. Tieto peniaze teraz poputujú iným neziskovým organizáciám, podobne ako zvyšné prostriedky nadácie vo výške 1,7 milióna dolárov.

Podľa prokuratúry amerického štátu New York Trump a jeho tri dospelé deti dlhodobo nelegálne využívali prostriedky nadácie. Dialo sa tak údajne aj počas predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016.

Trumpova nadácia označila vo štvrtok žalobu za politicky motivovanú, vyjadrila však aj spokojnosť, že sa celá záležitosť už skončila. Peniaze dostane osem charitatívnych organizácií, medzi nimi napríklad U.S. Holocaust Memorial Museum či United Negro College Fund.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies