USA: Turecká operácia v Sýrii nebude mať podporu Spojených štátov

Turecko začne čoskoro vojenskú operáciu proti kurdským silám na severovýchode Sýrie, Spojené štáty v rámci nej však nezohrajú žiadnu rolu. Oznámil to Biely dom. Turecko chce vyhnať kurdských bojovníkov, ktorých považuje za teroristov, preč od svojich hraníc so Sýriou. Chce tiež opätovne osídliť bezpečnú zónu pozdĺž hraníc asi dvoma miliónmi sýrskych utečencov, ktorí sa teraz nachádzajú na jeho území.

“Turecko čoskoro začne svoju dlho plánovanú operáciu v severnej Sýrii. Ozbrojené sily Spojených štátov ju nebudú podporovať ani sa do nej nijako nezapoja,” uvádza sa v stanovisku. Podľa týchto údajov tiež Turecko preberie zodpovednosť za bojovníkov Islamského štátu zatknutých počas uplynulých dvoch rokov v spomínanej oblasti.

Kurdskí bojovníci tvoria najvýznamnejšiu súčasť Sýrskych demokratických síl, ktoré za podpory USA porazili v Sýrii Islamský štát. Ankara v minulosti kritizovala Spojené štáty za podporu, ktorú poskytovali Kurdom. Na území Turecka sa v dôsledku vojenského konfliktu stále nachádza celkovo 3,6 milióna sýrskych utečencov.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-49956698

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies