USA uvalia sankcie na Turecko za väznenie amerického pastora
Spojené štáty udelia Turecku nové sankcie za väznenie amerického pastora Andrewa Brunsona, napísal americký prezident  Donald Trump   na twiteri  .

“Veľmi trpí. Tento nevinný človek viery by mal byť okamžite prepustený! “, napísal Trump.

Brunson, evanjelický pastor zo Severnej Karolíny, ktorý žije v Turecku  posledných 23 rokov, bol v tureckej väzbe za terorizmus a špionáž. Zatknutý bol krátko po neúspešnom pokuse o prevrat a zvrhnutie vlády prezidenta Recep Tayyipa Erdoğana v roku 2016. 

Brunson bol v stredu odvezený z väzenia do domáceho väzenia, ale stále čelí rovnakým obvineniam,za ktoré mu hrozí trest vo väzení 35 rokov, uviedol  včera jeho právnik v  NBC News .

Už skôr vo štvrtok pred Trumpom vydal podobnú hrozbu viceprezident, Mike Pence.

“Mám odkaz v mene prezidenta Spojených štátov amerických. Prepusťte pastora Andrewa Brunsona, alebo budete pripravení čeliť následkom, “povedal Pence.

Po vyhláseniach Trumpu na Twitteri turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu reagoval tiež  tweetom : “Nikto nebude diktovať Turecku. Nikdy neprijmeme hrozby od nikoho. Právny štát je pre každého; bez výnimky.”

Turecko je pre USA dôležitým spojencom NATO a hostiteľom základne, z ktorej boli spustené letecké útoky proti militantom ISIS v Sýrii.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies